Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: 843 ha na zalesianie i odnowienie lasu

0
Podziel się:

Na 843 hektarach zostaną przeprowadzone w tym roku zalesienia terenów
porolnych i odnowienia lasów w woj. małopolskim. Większość z tych obszarów znajduje się w zarządzie
Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, a reszta to tereny prywatne.

Na 843 hektarach zostaną przeprowadzone w tym roku zalesienia terenów porolnych i odnowienia lasów w woj. małopolskim. Większość z tych obszarów znajduje się w zarządzie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, a reszta to tereny prywatne.

"W tym roku na terenach leśnych będących w zarządzie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie zamierza się odnowić las i zalesić grunty porolne na łącznej powierzchni 643 hektarów. W lasach niepaństwowych plany są nieco skromniejsze" - poinformował w poniedziałek Leon Jagoda, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Według przewidywań leśników właściciele lasów prywatnych posadzą las na ok. 200 hektarach.

Najczęściej w Małopolsce sadzi się drzewa podstawowych w Polsce gatunków lasotwórczych: jodły, buki, sosny, dęby, świerki i olsze. Sadzi się również gatunki domieszkowe, są to głównie: jawor, wiąz, klon i lipa.

Jak wyjaśnił Jagoda, prace odnowieniowo-zalesieniowe uzależnione są od pogody. Na terenie wszystkich 16 nadleśnictw należących do RDLP w Krakowie, wiosenne sadzenie lasów zakończy się najpóźniej u schyłku maja.

Obecnie w małopolskich szkółkach leśnych rośnie taka ilość sadzonek drzew, która wystarczy do posadzenia nawet 1,6 tys. ha lasu. Szkółki zajmują powierzchnię ponad 49 ha, a rośnie w nich łącznie 22 min sztuk sadzonek, zarówno na gruncie, jak i na substracie torfowym i w doniczkach. 16 mln z nich jest gotowych do wysadzenia.

Do posadzenia 1 ha lasu, w zależności od gatunku i siedliska, potrzeba od 3 tys. do 10 tys. sztuk sadzonek. Na zalesienie hektara powierzchni sosną potrzeba ok. 8-10 tys. sztuk sadzonek tego gatunku, jodłą 4-8 tys. sztuk, bukiem 6-8 tys. sztuk, świerkiem 3-5 tys. sztuk, brzozą 4-6 tys. sztuk, a np. dla modrzewia wystarczy 1,5-3 tys. sztuk sadzonek.

Według małopolskich leśników dużą rolę w powiększaniu zasobów leśnych odgrywa również odnowienie naturalne, które w tym roku obejmie 395 ha powierzchni. Odnowienie naturalne to uzyskanie nowego pokolenia lasu z nasion spadających z rosnących drzew.

"Jest to pożądany sposób odnawiania lasu, gdyż wyrastające z nasion młode drzewa są dobrze przystosowane do miejscowych warunków siedliskowych. Oszczędza się przy tej okazji również sporo pieniędzy, bowiem koszt posadzenia 1 ha powierzchni to kwota rzędu ok. 5-6 tys. zł" - wyjaśnił Jagoda.

Zdaniem leśników stan zdrowotny większości drzewostanów Małopolski jest bardzo dobry. Nieco słabszą żywotnością charakteryzują się drzewostany świerkowe, które już od dłuższego czasu są przebudowywane na drzewostany wielogatunkowe. Dzięki temu lasy będą bardziej odporne na zagrożenia. (PAP)

rgr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)