Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Bobowa otrzymała prawa miejskie

0
Podziel się:

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych i
administracji Grzegorz Schetyna przekazał w środę akt nadania praw
miejskich Bobowej w województwie małopolskim. Uroczystość odbyła
się podczas specjalnej sesji tamtejszej rady miasta.

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna przekazał w środę akt nadania praw miejskich Bobowej w województwie małopolskim. Uroczystość odbyła się podczas specjalnej sesji tamtejszej rady miasta.

"To jest wieki dzień i święto dla lokalnej społeczności Bobowej" - mówił dziennikarzom Schetyna. Jak zaznaczył, dobre pomysły, inwestycje i inicjatywy władz lokalnych, a także udana współpraca z władzami województwa mogą przynieść wiele dobrego dla nowego miasta.

Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza powiedział PAP, że odzyskanie praw miejskich to nie tylko podniesienie prestiżu i powrót do miejskich tradycji, trwających blisko 600 lat, ale przede wszystkim dodatkowe możliwości rozwoju miasta.

"Teraz możemy się ubiegać o środki unijne przeznaczone zarówno dla miast, jak i wsi. Już złożyliśmy wniosek na 12 mln zł na dofinansowanie rewitalizacji miasta" - zaznaczył burmistrz.

Prawa miejskie nadawane są przez premiera w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.

Bobowa odzyskała prawa miejskie 1 stycznia 2009 roku, po 75- letniej przerwie. Miasto leży w powiecie gorlickim na Sądecczyźnie. Liczy nieco ponad 3 tysiące mieszkańców. Miejscowość była już miastem w latach 1339-1934. Do dziś zachował się tam średniowieczny układ ulic i rynku.

Miejscowość słynie z koronek klockowych, które od ponad 100 lat wykonują kobiety z Bobowej i okolic. Co rok odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej. Jesienią na rynku w Bobowej stanęła nawet fontanna z figurką koronczarki. Bobowa, jako dawny ośrodek chasydyzmu, jest celem pielgrzymek ortodoksyjnych Żydów z całego świata. W Bobowej działali przed laty twórca szkoły talmudycznej "jesziwe" cadyk Salomon ben Natan i jego syn Ben Cjon Halberstam, słynny kompozytor muzyki chasydzkiej.

1 stycznia w Małopolsce prawa miejskie odzyskał także 4-tysiączny Szczucin leżący w powiecie dąbrowskim w północno-wschodnim krańcu województwa. Obecnie w Małopolsce jest 59 miast. (PAP)

rgr/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)