Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Dni Rumuńskie w Nowym Sączu - w czwartek i piątek

0
Podziel się:

Koncerty rumuńskich zespołów oraz wykłady na temat walorów turystycznych i
kulturowych kraju karpackiego wypełnią program Dni Rumińskich w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w
Nowym Sączu. Impreza odbywać się będzie w czwartek i piątek.

Koncerty rumuńskich zespołów oraz wykłady na temat walorów turystycznych i kulturowych kraju karpackiego wypełnią program Dni Rumińskich w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu. Impreza odbywać się będzie w czwartek i piątek.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP Małgorzata Broda z sądeckiego Instytutu Europa Karpat, Dni Rumuńskie są elementem projektu interkulturowego "Znają sąsiedzi", który Instytut Europa Karpat realizuje od 2004 r. W latach ubiegłych w Małopolskim Centrum Kultury Sokół kilkakrotnie odbyły się m.in. Dni Ukraińskie, Słowackie, Czeskie, Węgierskie.

"Chcemy wspólnie z innymi narodami zamieszkującymi Karpaty obalać negatywne stereotypy o nacjach Europy Środkowo-Wschodniej oraz zainteresować turystów krajami karpackimi" - mówiła PAP Broda. Podkreśliła też, że bogactwo kulturowe Karpat jest ewenementem w skali Europy, ponieważ - jak powiedziała - "trudny, górzysty teren i komunizm panujący tu przez lata nie przeszkodził nam w postępie cywilizacyjnym; równocześnie mamy jeszcze tę +dzikość+, naturalność, której brakuje innym terenom i kulturze na ich obszarach".

W organizacji Dni Rumuńskich w Nowym Sączu Instytutowi Europa Kultur pomaga Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie.

Prezes towarzystwa Ignat Timar w rozmowie z PAP podkreślił znaczenie tego typu imprez w Polsce, które przyczyniają się do poszerzenia wiedzy Polaków o Rumunii i jej mieszkańcach. "W Polsce rzadko się mówi o naszym kraju i mało się mówi o nim dobrze. To przykre, że Polacy nie odróżniają dwóch pojęć: Rumuni i Romowie. Mylą nas z tzw. Cyganami często żebrzącymi na ulicach. My, Rumuni, jesteśmy przecież zupełnie odrębną narodowością, mamy inną niż Romowie kulturę, język, historię" - zaznaczył prezes.

Ocenił również, że w Małopolsce przebywa obecnie ok. stu Rumunów. Są to głównie osoby studiujące lub pracujące w firmach outsourcingowych.

"Polacy od lat należą do dziesiątki najbardziej ulubionych przez Rumunów narodów. Chcielibyśmy, aby również nasz wizerunek w waszych oczach był pozytywny" - powiedział Timar.

Towarzystwo Polsko-Rumuńskie co roku, od kilku lat, organizuje w Krakowie Festiwal Kultury Rumuńskiej. Dzięki staraniom organizacji Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wiosną tego roku otrzymała od Biblioteki Judeteana Petre Dulfu z Baia Mare kilkaset książek (m.in. beletrystycznych i bogato ilustrowanych albumów) w języku rumuńskim.

Na święto w Nowym Sączu przyjedzie ok. 40 artystów z Rumunii - członków zespołów działających przy Miejskim Centrum Kultury im. Georga Cosbuca w Bystrzycy Siedmiogrodzkiej.

Sądeczanie i turyści w Małopolskim Centrum Kultury Sokół zobaczą występy rumuńskich zespołów folklorystycznych, w których repertuarze znajdują się tradycyjne tańce i pieśni ludowe. W czwartek zaprezentuje się działający od 1982 r. Zespół Tańców Międzynarodowych Sincron, a w piątek, mająca początki w 1952 r., grupa Korona znad Somesz.

O walorach turystycznych Rumunii opowie krakowski historyk i wieloletni przewodnik po tym kraju Aleksander Dymek. "Rumunia jest jednym z najpiękniejszych kawałków Europy. Wielu moich znajomych obawiało się, że po wejściu do Unii Europejskiej, zatraci ona autentyczność i kulturową odrębność. Tak się jednak nie stało" - powiedział PAP Dymek. "Nas, Polaków, przyciągają tam przepiękne krajobrazy i niezmienna od wieków gościnność" - dodał. (PAP)

bko/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)