Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małopolskie: Duże zainteresowanie wznowieniem wydobycia węgla ze złoża Siersza

0
Podziel się

Trzy krajowe firmy są zainteresowane wznowieniem wydobycia węgla kamiennego
ze złoża Siersza, rozciągającego się na terenie trzech gmin na zachodzie Małopolski i gminy
Jaworzno na Śląsku. Dawniej część złoża eksploatowała zamknięta kopalnia "Siersza" w Trzebini.

bErSKCSt

Trzy krajowe firmy są zainteresowane wznowieniem wydobycia węgla kamiennego ze złoża Siersza, rozciągającego się na terenie trzech gmin na zachodzie Małopolski i gminy Jaworzno na Śląsku. Dawniej część złoża eksploatowała zamknięta kopalnia "Siersza" w Trzebini.

Jak poinformował PAP w piątek rzecznik urzędu miasta Trzebini Robert Siwek, burmistrz tego miasta Stanisław Szczurek pozytywnie zaopiniował już wnioski trzech krajowych spółek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż węgla kamiennego na obszarze gminy. Podobne wnioski wpłynęły do władz sąsiednich gmin: Krzeszowice i Alwernia w Małopolsce oraz Jaworzno na Śląsku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa geologicznego i górniczego wnioski władzom samorządowym przesłał do zaopiniowania Minister Środowiska.

bErSKCSv

Wniosek katowickiej spółki Carbon Investment dotyczy zachodniej części złoża węgla kamiennego w obszarze "Siersza 2", który jest położony na terenie gmin Trzebinia i Jaworzno. Drugi wniosek - spółki Kopalnia Granitu "Kamienna Góra" obejmuje centralną część złoża na obszarze "Siersza" w gminie Trzebinia, a trzeci - spółki Hydrotech Carbonia - wschodnią część złoża "Siersza - Krystyna" rozciągającą się w gminach Trzebinia, Alwernia i Krzeszowice.

"Wnioski te obejmują praktycznie całe złoże sierszańskie" - podkreślił Siwek.

Celem prac poszukiwawczo-rozpoznawczych jest udokumentowanie złóż węgla kamiennego wraz z określeniem parametrów jakościowych i ilościowych występujących w nim węgli, a także warunków hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich i metanowych. Planowane prace będą prowadzone przez 2-3 lata od uzyskania koncesji. Potem zainteresowane firmy mogą się starać o koncesje na wydobycie węgla kamiennego.

"W sumie jest to dość długi, kilkuletni proces, kiedy takie inwestycje mogłyby zaistnieć" - zaznaczył rzecznik.

bErSKCSB

Jak podkreślił, duże zainteresowanie sierszańskimi złożami węgla kamiennego ze strony podmiotów gospodarczych oraz wszczęcie procedur koncesyjnych rodzi coraz większe nadzieje i szanse na odrodzenie się górnictwa węglowego w rejonie Trzebini.

Władze miasta zaznaczają, że Trzebinia to gmina z dużymi tradycjami górniczymi, jest tam więc duże poparcie i sentyment wśród mieszkańców dla tej gałęzi przemysłu wydobywczego.

W mieście tym od połowy XIX wieku funkcjonowała Kopalnia Węgla Kamiennego "Siersza", która została zamknięta 2001 roku.

Według mapy geologiczno-gospodarczo-sozologicznej, opracowanej w 2001 roku na zlecenie Gminy Trzebinia przez naukowców z krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, w rejonie Trzebini wciąż zalega pod ziemią około 227 mln ton węgla kamiennego.

bErSKCSC

Sierszańskie złoża węglowe zostały dobrze rozpoznane, a ich zasobność została oszacowana na podstawie 986 odwiertów badawczych, wykonanych w latach 1939-1992 zarówno z powierzchni ziemi, jak i z wnętrza byłej kopalni. Do głębokości 1000 metrów zasoby złoża "Siersza" oraz "Siersza - obszar rezerwowy" są ulokowane w 14 pokładach.

Średnia grubość pokładów to około 3,5 metra, ale rozpoznano również pokład o miąższości wynoszącej 9 metrów. Średnia kaloryczność węgli z sierszańskich złóż wynosi około 24,5 MJ/kg.(PAP)

rgr/ je/

bErSKCSW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)