Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Ingres biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża

0
Podziel się:

Biskup Andrzej Jeż został w piątek nowym biskupem tarnowskim. Przed południem
odbył się jego uroczysty ingres do bazyliki katedralnej w Tarnowie (woj. małopolskie).

Biskup Andrzej Jeż został w piątek nowym biskupem tarnowskim. Przed południem odbył się jego uroczysty ingres do bazyliki katedralnej w Tarnowie (woj. małopolskie).

Ingres, czyli pierwsze oficjalne wejście biskupa do jego kościoła katedralnego, poprzedziło kanoniczne objęcie diecezji przez biskupa nominata. Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego dokonało się to poprzez okazanie Kolegium Konsultorów pisma apostolskiego mianującego bpa Andrzeja Jeża biskupem tarnowskim.

Ingres rozpoczął się od procesji do katedry. Przy drzwiach świątyni nowy biskup został powitany przez ks. Stanisława Salaterskiego, proboszcza parafii katedralnej. Następnie udał się na krótką modlitwę do kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Przed rozpoczęciem liturgii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał pismo nominacyjne papieża Benedykta XVI. Wręczył także biskupowi pastorał - symbol władzy pasterskiej. Kolejnym widocznym znakiem objęcia urzędu było zajęcie miejsca na katedrze biskupiej.

Benedykt XVI ocenił, że bp Jeż jako kapłan tej diecezji gorliwie i mądrze posługiwał dla duchowego dobra jej wiernych. "Przez prawie trzy lata pilnie wypełniasz urząd biskupa pomocniczego, dlatego wydajesz mi się godnym i odpowiednim do spełnienia również większego zadania" - napisał papież w piśmie nominacyjnym.

Nowy ordynariusz tarnowski mówił w homilii, że wierni "nie mogą ukryć skarbu miłości Chrystusowej w swoim sercu, ale pragną go wciąż poszerzać przez świadczenie o miłości Boga w świecie, w którym przyszło im żyć".

"Jesteśmy posłani do świata, który radykalnie się zmienia, część społeczeństwa przechodzi od walczącego ateizmu, który pozwalał jeszcze nawiązywać relacje z ideologicznymi adwersarzami do bardzo niebezpiecznej obojętności religijnej, która ignoruje obecność Boga w codziennym życiu, stając się nieczułą także na innego człowieka" - dodał.

W piątkowej uroczystości uczestniczyli kardynałowie i biskupi z całej Polski, w tym metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz biskupi z zagranicy, a także duchowieństwo, władze samorządowej i wierni z całej diecezji tarnowskiej.

Wierni diecezji tarnowskiej cieszą się z nowego biskupa. Podkreślają, że ordynariuszem diecezji został duchowny w niej urodzony i przez całe życie z nią związany. "Przez tyle lat był tu z nami w diecezji, więc, kto jak nie on, będzie znał nasze problemy i troski" - mówiła pani Anna z Tarnowa.

Bp Jeż zastąpił abpa Wiktora Skworca, nominowanego przez papieża na metropolitę katowickiego. Jest 16. ordynariuszem tej diecezji i pierwszym, który z niej się wywodzi. Ma 49 lat. Urodził się w Limanowej k. Nowego Sącza. Do seminarium duchownego w Tarnowie wstąpił po ukończeniu liceum. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bpa Jerzego Ablewicza w czerwcu 1988 r. Pracował jako wikariusz w parafii Krościenko n. Dunajcem (1988-1991), a następnie w parafii Wierzchosławice (1991-1993).

W 1993 r. został skierowany na studia specjalistyczne w zakresie homiletyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po uzyskaniu tytułu licencjata w roku 1996 został mianowany ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W tym czasie rozpoczął również studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

W sierpniu 2004 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. W lipcu 2007 r. biskup tarnowski powierzył mu urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, a następnie urząd dziekana dekanatu Nowy Sącz - Centrum. Decyzją Benedykta XVI w 2009 r. został biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Dewizą jego posługi biskupiej jest "Ad laudem Trinitatis et Deiparae" - Na chwałę Trójcy Świętej i Bogurodzicy.(PAP)

rgr/ bos/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)