Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Kamień węgielny pod przebudowę muzeum Jana Pawła II

0
Podziel się:

Rozpoczęła się przebudowa Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła
II w Wadowicach. Według planów potrwa do końca 2012. We wtorek podpisany został akt erekcyjny i
wmurowano kamień węgielny.

Rozpoczęła się przebudowa Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Według planów potrwa do końca 2012. We wtorek podpisany został akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny.

Akt podpisali i kamień wmurowali: kardynał Stanisław Dziwisz oraz wiceminister kultury Piotr Żuchowski, marszałek małopolski Marek Nawara i burmistrz Wadowic Ewa Filipiak.

Placówka będzie się mieściła w domu, w którym mieszkali do 1938 roku Wojtyłowie. W 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. W 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi.

Jeden z autorów projektu muzeum Jarosław Kłaput przypomniał co powiedział kiedyś o Wadowicach Ojciec Święty: "Tu wszystko się zaczęło". "To dobra baza, by opowiadać tę historię. Tylko tu będzie ona autentyczna. () Można powiedzieć, że ideą wystawy jest kamień rzucony w wodę, który tworzy kręgi. Mamy tu małą ojczyznę - Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, później Kraków, Polskę, Rzym i świat. Rzecz staje się coraz bardziej uniwersalna" - dodał.

Projektanci poinformowali, że po odrestaurowaniu mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20-tych ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku.

Ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Przebudowa całego obiektu prowadzona jest według koncepcji ekspozycyjnej Pracowni Kłaput Project oraz projektu budowlanego Biura Projektów Lewicki Łatak.

"Projekt architektoniczny i ekspozycja wystawiennicza pozwolą zwiedzającym wędrować u boku Jana Pawła II przez jego życie i nauki. Zwiedzający będą mogli poznać atmosferę i realia przedwojennych Wadowic, zobaczyć jak wyglądało mieszkanie Wojtyłów, ale też oddać się refleksji duchowej. Temat wędrówki wpisze się także w przekaz o Janie Pawle II skierowany do dzieci. Liczne multimedia i zaskakująco autentyczne elementy ekspozycji oddadzą żywy charakter spotkań Jana Pawła II z ludźmi. Animacje ekspozycji i interakcje ze zwiedzającymi sprawią, że muzeum będzie żyło i zapraszało do powrotów" - powiedział dyrektor Muzeum ksiądz Paweł Danek.

Ksiądz Danek dodał, że prace budowlane powinny się zakończyć w drugiej połowie 2011 roku. Później rozpocznie się tworzenie ekspozycji.

Kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że nowa ekspozycja ukaże osobę i dziedzictwo Jana Pawła II w sposób nowoczesny. "Cieszę się z tego. Ojciec Święty był człowiekiem skromnym i pewnie nie spodziewałby się, że taka placówka powstanie w jego rodzinnym mieście. Cieszę się, bo to będzie wielka promocja Wadowic (...)" - powiedział metropolita krakowski.

Kardynał podkreślił, że muzeum jest piękne w swojej prostocie i to jest w nim najważniejsze. "Zachowując dom rodzinny Jana Pawła II pragniemy podzielić się tym dziedzictwem duchowym ze wszystkimi, którzy będą przybywać do Wadowic. Ufam, że muzeum stanie się ważną cząstką dziedzictwa narodowego naszej Ojczyzny i wszystkich ludzi dobrej woli" - powiedział..

Przebudowa Muzeum jest współfinansowana przez ministerstwo kultury, województwo małopolskie oraz z funduszy UE.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. Będzie to kopia mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia "Antygony" na scenie, na której występował Karol Wojtyła. (PAP)

szf/ tot/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)