Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małopolskie: Miasteczko Galicyjskie czeka na turystów w Nowym Sączu

0
Podziel się

Nowy Sącz w woj. małopolskim ma nową atrakcję turystyczną, jaką jest
zrekonstruowane miasteczko galicyjskie z przełomu XIX i XX wieku. Przedsięwzięcie kosztowało 24 mln
zł, z czego prawie 13,5 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych.

bEhWKFVh

Nowy Sącz w woj. małopolskim ma nową atrakcję turystyczną, jaką jest zrekonstruowane miasteczko galicyjskie z przełomu XIX i XX wieku. Przedsięwzięcie kosztowało 24 mln zł, z czego prawie 13,5 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych.

Budowa miasteczka galicyjskiego zakończyła się w tym miesiącu. Jest ono filią Sądeckiego Parku Etnograficznego. Z racji swojego położenia stanowi naturalny "pasaż wejściowy" do sądeckiego skansenu prezentującego wielokulturową wioskę galicyjską.

Jak podał Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, miasteczko to odtworzony od podstaw miejski ośrodek zachodniej Galicji z przełomu XIX i XX wieku. Wszystkie obiekty są replikami nieistniejących oraz zachowanych do dziś domów i budowli. Na powierzchni 1,76 ha znajduje się 17 budynków i trzy obiekty małej architektury.

bEhWKFVj

Wśród zrekonstruowanych obiektów są m.in.: ratusz staromiejski, dwór szlachecki, remiza strażacka oraz budynki usługowe, w których zorganizowano m.in. wystawy, atelier fotograficzne, warsztat zegarmistrza, sklep retro, pocztę, aptekę czy cukiernię. W ramach projektu odtworzono również elementy małej architektury: dwie kapliczki św. Jana Nepomucena i św. Floriana oraz studnię miejską.

Wnętrza obiektów zostały zrekonstruowane z zachowaniem ich pierwotnych funkcji, przy jednoczesnym dostosowaniu ich do obsługi ruchu turystycznego.

Budowa Miasteczka Galicyjskiego realizowana była w dwóch etapach. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 24 mln zł. W latach 2005-2007, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, na zadanie przeznaczono ponad 12,3 mln zł, w tym 7,84 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Etap drugi wykonany został w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Jego całkowity koszt to prawie 9,2 mln zł, przy dofinansowaniu ze środków europejskich w wysokości ponad 5,5 mln zł. (PAP)

rgr/ drag/

bEhWKFVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)