Notowania

wiadomości
08.06.2013 07:21

Małopolskie: Niepełnosprawni mogą poznać tatrzańską przyrodę

Osoby niepełnosprawne; niewidomi i poruszający się na wózkach inwalidzkich mogą zwiedzać specjalnie przystosowaną do ich potrzeb przyrodniczą ścieżkę edukacyjną Leśny Ogród Zmysłów w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Osoby niepełnosprawne; niewidomi i poruszający się na wózkach inwalidzkich mogą zwiedzać specjalnie przystosowaną do ich potrzeb przyrodniczą ścieżkę edukacyjną Leśny Ogród Zmysłów w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. *

Przyrodnicza ścieżka powstała pod koniec maja w ogrodzie okalającym Centrum Edukacji Przyrodniczej przy ul. Chałubińskiego w Zakopanem. Zwiedzający mogą tam poruszać się po specjalnych pomostach, przy których zainstalowano urządzenia edukacyjne dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Jak wytłumaczył Marcin Guzik z Tatrzańskiego Parku Narodowego, wszystkie przystanki na ścieżce są opisane w alfabecie Braille'a oraz opatrzone są wypukłymi rycinami zwierząt, aby niewidomi mogli dokładnie zapoznać się z tatrzańską przyrodą.

Na ścieżce umieszczono też sześć rzeźb tatrzańskich zwierząt naturalnej wielkości. Figury z piaskowca przedstawiają kozicę, świstaka, jelenia, sarnę, wilka i niedźwiedzia. Ponadto zwiedzający mogą dotknąć nory świstaka i gawry niedźwiedzia.

Na ścieżce zorganizowano też przestrzeń gier i zabaw dla dzieci. "Zwiedzający idąc tropami zwierząt, muszą rozpoznać, do jakiego zwierzęcia one prowadzą. Można tu rozpoznać ślady pozostawiane przez wydrę, świstaka i niedźwiedzia" - powiedział Guzik.

Oprócz świata tatrzańskiej fauny, zwiedzający mogą zapoznać się z górska roślinnością. W ogrodzie znajduje się 20 gatunków drzew w tym 12 opisanych na tablicach dydaktycznych. "Zwiedzajmy mogą dotykać roślin i przekonać się, jaki mają zapach" - wyjaśnił Guzik.

Zwiedzanie Leśnego Ogrodu Zmysłów trwa około godziny. Wejście na teren ogrodu jest bezpłatne i można go zwiedzać w godzinach otwarcia Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN.

Jednymi z pierwszy zwiedzających były dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących z Krakowa. "Dzieci były zachwycone tym, ze mogą w ten sposób poznawać przyrodę i zobaczyć fragment Tatr nie wychodząc w góry" - podsumował Guzik.

Budowa Leśnego Ogrodu Zmysłów kosztowała 800 tys. zł. Inwestycję sfinansował Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe oraz Tatrzański Park Narodowy. (PAP)

szb/ ula/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz