Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Pociąg papieski wyruszył za granicę

0
Podziel się:

Trzytygodniową podróż po krajach Grupy Wyszehradzkiej rozpoczął w Krakowie
w czwartek "pociąg papieski". Specjalny pociąg m.in. poprzez wystawę fotografii będzie prezentował
postać Jana Pawła II na Słowacji, Węgrzech i w Czechach.

Trzytygodniową podróż po krajach Grupy Wyszehradzkiej rozpoczął w Krakowie w czwartek "pociąg papieski". Specjalny pociąg m.in. poprzez wystawę fotografii będzie prezentował postać Jana Pawła II na Słowacji, Węgrzech i w Czechach.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Małopolskich Zakładów Przewozów Regionalnych, Barbara Węgrzynek, jest to pierwszy wyjazd pociągu papieskiego na tak długi okres za granicę. "Teraz wierni z krajów Grupy Wyszehradzkiej będą mieli okazję bliżej poznać postać błogosławionego Jana Pawła II" - dodała.

W "pociągu papieskim" znalazła się wystawa fotografii, dokumentująca życie papieża począwszy od dzieciństwa, poprzez młodość, studia, działalność w teatrze, pracę, kapłaństwo i w końcu pontyfikat. W podróżnej galerii pod fotografiami znalazły się inskrypcje w językach, polskim, słowackim, węgierskim i czeskim. Autorem części zdjęć jest artysta fotografik Adam Bujak, który od lat 60-tych fotografował Karola Wojtyłę. Później towarzyszył papieżowi w wielu pielgrzymkach i utrwalał je na zdjęciach.

W poszczególnych krajach pociąg papieski będzie uczestniczył w lokalnych wydarzeniach. Na Słowacji i w Czechach zaplanowano nabożeństwa, które odbędą się na pokładzie specjalnego pociągu. Na Węgrzech pociąg weźmie udział w paradzie parowozów w budapeszteńskim muzeum kolei Mav Nostalgia.

Organizatorem przedsięwzięcia są małopolskie przewozy regionalne, wraz z kolejami słowackimi, węgierskimi i czeskimi. Trasa pociągu będzie wiodła przez Nowy Sącz, Preszów, Koszyce, Budapeszt, Brno i Pragę. Podróż papieskiego pociągu zakończy się 28 września w Krakowie.

"Pociąg papieski" to dar polskich kolejarzy, który ma na celu upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II. W maju 2006 roku poświęcił go papież Benedykt XVI podczas swojej pielgrzymki do Krakowa. Nowoczesny skład w barwach papieskich ma 181 miejsc siedzących, osiem miejsc przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także sprzęt umożliwiający projekcję filmów podczas podróży. Pasażerowie mogą oglądać filmy dokumentalne, wspominające pielgrzymki papieża-Polaka, w różnych wersjach językowych. (PAP)

szb/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)