Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Policja odzyskała skradzione sakralia; prosi o rozpoznanie

0
Podziel się:

Rzeźby i przedmioty sakralne, skradzione w ostatnich latach z kościołów,
kaplic i kapliczek przydrożnych, odzyskała krakowska policja. Ich zdjęcia publikuje w internecie i
prosi właścicieli o zgłaszanie się i pomoc w identyfikacji.

Rzeźby i przedmioty sakralne, skradzione w ostatnich latach z kościołów, kaplic i kapliczek przydrożnych, odzyskała krakowska policja. Ich zdjęcia publikuje w internecie i prosi właścicieli o zgłaszanie się i pomoc w identyfikacji.

Przedmioty skradzione w ostatnich latach z obiektów sakralnych, w tym kościołów, kaplic czy przydrożnych kapliczek z terenu całej Polski, znaleziono podczas przeszukań w mieszkaniach i na posesjach dwóch mężczyzn, zatrzymanych we wrześniu.

Mężczyznom tym postawiono zarzut paserstwa oraz pomocnictwa w ukrywaniu przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

"Niektóre z rzeźb zostały już rozpoznane przez właścicieli, jednak bardzo dużo przedmiotów sakralnych nadal czeka na zidentyfikowanie" - powiedziała PAP w środę Anna Zbroja z zespołu prasowego małopolskiej policji.

W toku postępowania zidentyfikowano m.in.: dwie pary okiennic pancernych skradzionych w lutym 2004 r. z Fortu Rajsko, a stanowiących dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury; rzeźbę Bronisława Chromego skradzioną w latach 90. z Parku Decjusza w Krakowie; figurę Św. Jana Nepomucena skradzioną w latach 90. z przydrożnej kapliczki przy ul. Bolesława Śmiałego w Krakowie i XVIII-wieczną rzeźbę kamienną św. Jana - skradzioną w sierpniu 2012 r. z okolic Kalwarii Zebrzydowskiej.

Na rozpoznanie czekają m.in.: rzeźba św. Stanisława (wykonana z drewna, pokryta polichromią) prawdopodobnie z XVIII w.; rzeźba św. Rodziny - tzw. rzeźba regionalna z piaskowca; rzeźba Matki Boskiej z dzieciątkiem - prawdopodobnie z XVIII w.; rzeźba Chrystusa Frasobliwego z piaskowca; i drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena, pochodząca prawdopodobnie z XVIII-XIX w.

Wszystkie odzyskane przedmioty można zobaczyć na stronie internetowej małopolskiej policji: www.malopolska.policja.gov.pl.

Policja prosi o kontakt osoby, które mogą pomóc w identyfikacji odzyskanych sakraliów (tel. 12 61-54-200 lub mail: sekretariat.dochs@malopolska.policja.gov.pl). (PAP)

hp/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)