Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Pomnik upamiętniający bombardowanie pociągu - przeniesiony

0
Podziel się:

Pomnik upamiętniający ofiary bombardowania pociągu z 5 września 1939 roku
został przeniesiony w sąsiedztwo węzła Brzesko na autostradzie A4 w woj. małopolskim. W miejscu
dotychczasowej lokalizacji obelisku powstała droga prowadząca z tego węzła w kierunku Brzeska.

Pomnik upamiętniający ofiary bombardowania pociągu z 5 września 1939 roku został przeniesiony w sąsiedztwo węzła Brzesko na autostradzie A4 w woj. małopolskim. W miejscu dotychczasowej lokalizacji obelisku powstała droga prowadząca z tego węzła w kierunku Brzeska.

Jak poinformowała w poniedziałek rzecznik krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Iwona Mikrut, pomnik przed ustawieniem na nowym miejscu przeszedł prace konserwatorskie. Wykonano także plac i alejkę, zieleniec oraz miejsca parkingowe, bowiem przed obeliskiem corocznie spotykają się mieszkańcy, aby uczcić pamięć ofiar bombardowania pociągu i wybuchu II wojny światowej.

Wszystkie prace kosztowały blisko 180 tys. zł. Wykonano je w ramach kontraktu na budowę autostrady A4 na odcinku od węzła Szarów do węzła Brzesko w Małopolsce.

Pomnik powstał w 1965 roku, w miejscu pochówku kilku osób, które zginęły podczas bombardowania pociągu wiozącego uchodźców ze Śląska 5 września 1939 roku.

Bombardowanie nastąpiło podczas postoju pociągu z uchodźcami w Słotwinie, przed stacją Brzesko-Okocim, od strony Krakowa. Dokładnej liczby ofiar nie ustalono - szacuje się, że co najmniej 200 osób zginęło a kilkaset zostało rannych: mężczyzn, kobiet i dzieci. (PAP)

rgr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)