Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Ponad 12 tys. turystów odkrywało Beskid Wyspowy

0
Podziel się:

Ponad 12 tys. turystów z Polski i zagranicy wzięło udział w 15 wędrówkach na
szczyty Beskidu Wyspowego w Małopolsce, które przez całe lato odbywały się w ramach tegorocznej
edycji akcji "Odkryj Beskid Wyspowy".

Ponad 12 tys. turystów z Polski i zagranicy wzięło udział w 15 wędrówkach na szczyty Beskidu Wyspowego w Małopolsce, które przez całe lato odbywały się w ramach tegorocznej edycji akcji "Odkryj Beskid Wyspowy".

Jak poinformował PAP w sobotę pomysłodawca akcji Czesław Szynalik, 102 turystów zdobyło w tym roku co najmniej 14 szczytów Beskidu Wyspowego i otrzymało pamiątkową odznakę złotego "Rysia".

Najmłodszą uczestniczką była 4-miesięczna Kornelia Kajzar ze Szczawy, która zaliczyła Mogielicę. W góry rodzice zabrali też dwoje 5-miesięcznych dzieci. Tytuł najstarszego uczestnika akcji zdobyli dwaj 86-latkowie: Jan Misiura z Poręby Wielkiej (zdobył Potaczkową) i Jan Opyd ze Szczawy (zdobył Mogielicę).

W zdobywaniu szczytów Beskidu Wyspowego uczestniczyli turyści z tak odległych zakątków Polski jak m.in. Szczecin, Białystok czy Gdańsk, jak i goście z zagranicy: ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Japonii czy państw europejskich.

Podczas 15 wędrówek turyści przemaszerowali 168 km szlaków po Beskidzie Wyspowym. Zdobywcy 15 szczytów łącznie zaliczyli 13 080 m n.p.m.

Za najtrudniejszy szlak uznano trasę wiodącą z Lubnia na Szczebel i do Mszany Dolnej, a najbardziej malowniczy - im. Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego z Mszany Dolnej do Rabki-Zdrój przez Adamczykową, Potaczkową.

W tym roku po raz pierwszy było organizowane nocne wyjście na Ćwilin, gdzie zgodnie z turystycznym przekazem narodziła się nazwa "Beskid Wyspowy". Wymyślił ją podczas wycieczki z grupą młodzieży jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski.

W tym roku na spotkaniach na szczytach gór wystąpiło 25 orkiestr i kapel, pięć zespołów regionalnych i trzy chóry. Na każdym szczycie przeprowadzono konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i gminach biorących udział w akcji. Wśród uczestników akcji rozdano 9,6 tys. okolicznościowych plakietek "Odkryj Beskid Wyspowy".

W tym roku w ramach czwartej edycji akcji "Odkryj Beskid Wyspowy" odbyło się 15 wędrówek na szczyty tego pasma górskiego, znajdujące się w powiatach: limanowskim, nowosądeckim, nowotarskim i myślenickim. W ciągu dwóch miesięcy od końca czerwca do początku września turyści podczas weekendowych wędrówek zdobyli: Ćwilin, Ciecień, Jasień, Modyń, Śnieżnicę, Luboń Wielki, Potaczkową, Kostrzę, Kamionną, Szczebel, Łopień, Miejską Górę, Mogielicę i Lubogoszcz.

Oprócz wędrówek organizator - Forum Gmin Beskidu Wyspowego - przygotował dla turystów bogaty kalendarz imprez kulturalnych, sportowych i kulinarnych, między innymi Tydzień Kultury Beskidu Wyspowego (20-28 lipca 2013), Lato w Beskidzie Wyspowym (1 czerwca - 8 września 2013), Festiwal Beskidzka Podkówecka (8 września 2013).

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca kilometrów kwadratowych. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków do uprawiania turystyki pieszej.(PAP)

rgr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)