Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małopolskie: Projektu budżetu województwa - 600 mln zł na inwestycje

0
Podziel się

Dochody na poziomie 1,254 mld zł i 1,371 mld zł wydatków zapisano w projekcie
budżetu woj. małopolskiego na 2014 r., przyjętym przez zarząd województwa. Na inwestycje
przeznaczono w nim ponad 600 mln zł - podkreślił marszałek województwa Marek Sowa.

bEpOjlFh

Dochody na poziomie 1,254 mld zł i 1,371 mld zł wydatków zapisano w projekcie budżetu woj. małopolskiego na 2014 r., przyjętym przez zarząd województwa. Na inwestycje przeznaczono w nim ponad 600 mln zł - podkreślił marszałek województwa Marek Sowa.

"Ważnym elementem budżetu jest to, że ponad połowa wydatków budżetu jest skojarzona z funduszami europejskimi. Do kilku lat udaje się nam utrzymać wysoki poziom wydatków inwestycyjnych na poziomie 40-50 proc. budżetu" - ocenił w piątek Sowa.

Jak przypomniał, w latach 2010-2013 województwo małopolskie przeznaczyło na inwestycje ponad 2,1 mld zł.

bEpOjlFj

W przyszłym roku dochody województwa zaplanowano na 1,254 mld zł, a wydatki na 1,371 mld zł. Założono 117 mln zł deficytu budżetowego. Zostanie on sfinansowany przychodami z kredytu pomostowego na prefinansowanie projektów realizowanych ze środków unijnych oraz kredytu komercyjnego.

Marszałek zaznaczył, że w projekcie budżetu uwzględniono inwestycje finansowane ze środków unijnych w ramach kończącego się budżetu na lata 2007-2103. Na początku przyszłego roku będzie możliwe zwiększenie inwestycji w związku z wprowadzeniem nowych zadań z wchodzącej w życie perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

Według Sowy w budżecie samorządu w ostatnich latach szczególnie widoczny jest spadek z jednej z najważniejszych części po stronie dochodów, czyli wpływów z udziału w podatku od osób prawnych CIT. W przyszłym roku wyniosą one 276 mln zł, a wraz z dochodami z podatku od osób fizycznych - 361 mln zł, czyli prawie 29 proc. dochodów. 393 mln zł przyniosą dotacje na programy unijne, 160 mln zł - subwencja ogólna, a 197 mln zł - dotacje celowe z budżetu państwa.

W projekcie budżetu zaplanowano, że 504 mln zł będą stanowiły wydatki na transport. Władze regionu zainwestują w nowy tabor kolejowy, w latach 2014-2015 planowany jest zakup 16 nowych szynobusów. Prowadzonych będzie też ponad wiele inwestycji na drogach wojewódzkich, w tym budowy obwodnic Wojnicza, Gdowa i Olkusza.

bEpOjlFp

59 mln zł zostanie przeznaczone na ochronę zdrowia. Wśród najważniejszych inwestycji w tej dziedzinie marszałek zapowiedział budowę ośrodka psychiatrycznego w Tarnowie, kontynuowanie programu termomodernizacji trzech małopolskich szpitali: Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera w Krakowie, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II oraz Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie oraz modernizację Szpitala Specjalistycznego im. Babińskiego w Krakowie.

Zaplanowano też inwestycje w ochronę przeciwpowodziową. W ramach programu budowy zbiorników małej retencji kontynuowane będą prace przy zbiornikach: Joniny na potoku Wolninka w gminie Ryglice oraz Skrzyszów na potoku Korzeń w gminie Skrzyszów. Kontynuowane będą także prace modernizacyjne przy obwałowaniach w ramach Programu Ochrony Przed Powodzią w Dorzeczu Górnej Wisły.

Zaplanowano też dokończenie budowy Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie oraz rewaloryzację zespołu zabytkowych budowli dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

Dokument powinien być przyjęty przez radnych na sesji tuż przed świętami Bożego Narodzenia. (PAP)

bEpOjlFq

rgr/ amac/

bEpOjlFK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)