Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.11.2012 11:40

Małopolskie: Prokuratura wyjaśni przyczyny opóźnienia karetki

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu wszczęła postępowanie dotyczące spóźnionego przyjazdu karetki do chorej w Skrzypnem na Podhalu. Karetka dojechała do kobiety po 40 minutach; osiemdziesięciolatka zmarła.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu wszczęła postępowanie dotyczące spóźnionego przyjazdu karetki do chorej w Skrzypnem na Podhalu. Karetka dojechała do kobiety po 40 minutach; osiemdziesięciolatka zmarła.

Jak powiedział w poniedziałek PAP Zbigniew Gabryś z nowotarskiej prokuratury, śledczy będą ustalać, czy przyczyną opóźnienia dojazdu karetki były błędy załogi ambulansu, czy też były to przyczyny techniczne, związane z problemem z łącznością w górskim terenie.

"Ze wstępnych ustaleń prokuratury wynika, że karetka nie mogła trafić pod wskazany adres, błądząc w innej części wsi. W końcu mieszkańcy, goniąc karetkę m.in. na rowerze, wskazali kierowcy karetki właściwy adres" - powiedział Gabryś.

Sprawa dotyczy wydarzenia sprzed dwóch tygodni. Rodzina ze Skrzypnego na Podhalu wezwała karetkę do chorej kobiety. Wszystkie zespoły ratownictwa medycznego w rejonie Nowego Targu były zajęte, więc dyspozytor posłał do niej karetkę z Zakopanego.

Karetka dojechała na miejsce po 40 minutach. W tym czasie potrzebująca pomocy zmarła. Zespół karetki tłumaczył, że kierowca nie mógł trafić pod wskazany adres, ponieważ nie znał terenu i miał problem z nawigacją i łącznością.

Od ubiegłego tygodnia zmieniły się zasady wysyłania karetek pogotowia do potrzebujących. Obecnie Kraków i 12 małopolskich powiatów jest obsługiwanych przez jedną - zamiast 13 - dyspozytornię pogotowia ratunkowego. W związku z tym istniały podejrzenia, że opóźnienie przyjazdu karetki miało związek z nieznajomością wprowadzonych w ubiegłym tygodniu zasad postępowania.

Karetki w Małopolsce wyposażone są w nowoczesny system nawigacji. Jednak zdaniem załogi karetki, która jechała do chorej w Skrzypnem, sprzęt zawodzi i w górskim terenie traci zasięg.

Według wojewody małopolskiego Jerzego Millera wina leży po stronie załogi karetki, która nieumiejętnie posługiwała się sprzętem teleinformatycznym. Zakopiański zespół karetki posiada nowe GPS-y od pół roku.

W ocenie wojewody zespół karetki nie zastosował się do zasad współpracy z dyspozytorami. Aby uniknąć podobnych sytuacji, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przeprowadzi analizę, czy inne zespoły ratownictwa mogą mieć również problemy z prawidłową obsługą sprzętu oraz znajomością zasad postępowania. Jeśli tak, przeprowadzone zostaną szkolenia zakończone egzaminem - zapowiedział wojewoda małopolski.

Wojewoda sprawdzi także, czy załoga karetki z Zakopanego brała udział w szkoleniach z obsługi sprzętu, prowadzonych przez producenta. (PAP)

szb/ as/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz