Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Przemyt zabytkowych militariów

0
Podziel się:

Przemyt dużej ilości zabytkowych militariów głównie z czasów I i II wojny
światowej udaremnili funkcjonariusze Straży Granicznej w Chyżnem w Małopolsce. W skontrolowanym
transporcie samochodów ukryte były m.in. zabytkowa broń biała i palna, mundury i odznaczenia.

Przemyt dużej ilości zabytkowych militariów głównie z czasów I i II wojny światowej udaremnili funkcjonariusze Straży Granicznej w Chyżnem w Małopolsce. W skontrolowanym transporcie samochodów ukryte były m.in. zabytkowa broń biała i palna, mundury i odznaczenia.

Rzecznik Karpackiego Oddziału Straży Granicznej mjr Marek Jarosiński poinformował PAP w poniedziałek, że pogranicznicy odkryli przemyt w jednym z aut przewożonych na lawecie; lawetę zatrzymano do rutynowej kontroli w okolicach Chyżnego przy granicy polsko-słowackiej.

Zarejestrowana na Słowacji laweta przewoziła pięć samochodów osobowych i dostawczych z Gliwic na Słowację. Kierował nią słowacki kierowca.

W trakcie kontroli ładunku w jednym z przewożonych aut dostawczych - własności obywatela Belgii - odkryto przemyt znacznych ilości przedmiotów zabytkowych, głównie militariów z czasów I i II wojny światowej i jeszcze starszych.

Funkcjonariusze znaleźli m.in. dziewięć mieczy, pięć rapierów, 110 bagnetów, zabytkową broń palną, 18 hełmów wojskowych, 41 czapek i beretów wojskowych, tablice z ponad 200 oznakami i odznaczeniami wojskowymi, różnego rodzaju dokumenty, zaświadczenia, legitymacje, osiem mundurów - prawdopodobnie z okresu I wojny światowej, puszkę z maską przeciwgazową i inne drobiazgi, cenne dla kolekcjonerów.

Kierowca samochodu ciężarowego tłumaczył, że nic nie wiedział o zabytkowych przedmiotach ukrytych w samochodzie dostawczym, a jego zadaniem było tylko przewiezienie na zlecenie klienta samochodów z Gliwic do Słowacji.

Straż Graniczna prowadzi postępowanie w tej sprawie. Zamierza zwrócić się do władz Belgii z prośbą o przesłuchanie właściciela samochodu wykorzystanego do przemytu, żeby ustalić czy to właśnie on zorganizował przemyt czy też jego samochód został do tego wykorzystany bez wiedzy właściciela.

Jak przypomniał Jarosiński, w ramach układu z Schengen można swobodnie przewozić przez granicę towary, ale wywóz przedmiotów zabytkowych z Polski może nastąpić tylko za zgodą właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. (PAP)

rgr/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)