Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małopolskie: Renowacje cmentarzy wojennych

0
Podziel się

267 tys. zł przeznaczył w tym roku wojewoda małopolski na renowacje cmentarzy
wojennych znajdujących się na terenie Małopolski. Sfinansowane zostały prace na 13 cmentarzach
pochodzących głównie z okresu I wojny światowej.

bEhLNhOt

267 tys. zł przeznaczył w tym roku wojewoda małopolski na renowacje cmentarzy wojennych znajdujących się na terenie Małopolski. Sfinansowane zostały prace na 13 cmentarzach pochodzących głównie z okresu I wojny światowej.

"Staramy się dbać o groby żołnierzy, którzy polegli w Małopolsce. Co roku przeznaczamy pieniądze na odnowę cmentarzy wojennych, rozsianych po całym województwie. To ważne zadanie, bowiem jest to część historii nie tylko Polski, ale i Europy" - ocenił wojewoda Stanisław Kracik.

W sumie w tym roku z budżetu wojewody małopolskiego na restaurację cmentarzy wojennych wydanych zostanie 267 tys. zł. Do tego dochodzą środki z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która w tym roku wyasygnowała 140 tys. zł. Oprócz tego poszczególne gminy angażują własne środki - w sumie prawie 50 tys. zł.

bEhLNhOv

W tym roku zakończyły się prace konserwatorskie na cmentarzu wojennym nr 46 w Koniecznej w powiecie gorlickim. Nekropolia powstała w 1915 roku po bitwie gorlickiej. Pochowano tam ponad 300 osób, zarówno żołnierzy austriackich jak i rosyjskich.

W tym roku udało się odrestaurować dolną część kamiennej wieży, która stanowi główny element cmentarza. Zabezpieczono także zadaszenie, by deszcz i śnieg nie powodowały dalszej destrukcji obiektu. Roboty kosztowały 38,5 tys. zł z budżetu wojewody.

Roboty wykonywane były także na cmentarzu wojennym nr 303 w Rajbrocie (gm. Lipnica Murowana). Na cmentarzu pochowanych jest ok. 530 żołnierzy: austriackich, niemieckich i rosyjskich, uczestników bitwy pod Limanową w 1914 roku. Remont nekropolii rozpoczął się w 2009 roku. Odnowiono wówczas fragment ogrodzenia cmentarza. W tym roku dokończono remont ogrodzenia, przeprowadzono konserwację bramy wejściowej oraz odrestaurowano pomnik główny z krzyżem. Koszt remontu wyniósł 52 tys. zł, z czego 30 tys. zł przekazał wojewoda małopolski, 20 tys. zł Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, natomiast 2 tys. zł zapewniła z własnych środków gmina Lipnica Murowana.

Prace prowadzone były na cmentarzu nr 123 w Łużnej, największym tego typu obiekcie w województwie małopolskim. Cmentarz został założony w miejscu walk stoczonych 2 maja 1915 r. pomiędzy armią austrowęgierską a siłami rosyjskimi. Na cmentarzu pochowanych zostało około 1200 osób: 909 żołnierzy austrowęgierskich (w tym wielu Polaków), 68 niemieckich i 226 rosyjskich. W tym roku zostało odnowionych 40 nagrobków na cmentarzu. Wojewoda przekazał na ten cel 18 tys. zł, a gmina 8 tys. zł.

bEhLNhOB

Oprócz tego w tym roku prowadzone są roboty w Bochni (mogiła ofiar rabacji galicyjskiej), Krakowie (kwatera żołnierzy poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej na cmentarzu Rakowickim), Bieczu, Pleśnej, Szerzynach, Tarnowie, Piwnicznej-Zdrój, Trzcianie, Szymbarku (cmentarze wojenne z I wojny światowej).

W związku z ulewnymi deszczami i powodziami, które spowodowały duże zniszczenia w Małopolsce, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zdecydowała się dodatkowo wesprzeć renowacje czterech cmentarzy, które doznały uszkodzeń w czasie klęsk żywiołowych. 87,4 tys. zł zostanie przeznaczone na ratowanie nekropolii w Bieczu, Krakowie, Leszczynie i Woli Batorskiej. (PAP)

rgr/ je/

bEhLNhOW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)