Notowania

wiadomości
14.01.2012 08:31

Małopolskie: Rośnie liczna turystów odwiedzających kopalnię w Wieliczce

W ubiegłym roku Kopalnię Soli "Wieliczka" odwiedziło 1 mln 61 tys. turystów, co oznacza 6-procentowy wzrost odwiedzających w porównaniu z rokiem 2010 - poinformowała w sobotę PAP Anna Włodarska z kopalni.

Podziel się
Dodaj komentarz

W ubiegłym roku Kopalnię Soli "Wieliczka" odwiedziło 1 mln 61 tys. turystów, co oznacza 6-procentowy wzrost odwiedzających w porównaniu z rokiem 2010 - poinformowała w sobotę PAP Anna Włodarska z kopalni.

52 proc. gości przyjechało do kopalni z zagranicy. Było ich o 5 proc. więcej niż w roku poprzednim. Spośród gości zagranicznych najliczniejsi byli Brytyjczycy (ponad 54,5 tys. osób), Niemcy (37 tys.), Włosi (36,3 tys. osób), Koreańczycy oraz Francuzi (35 tys.). W pierwszej dziesiątce obcokrajowców znaleźli się również kolejno: Hiszpanie, Norwegowie, Amerykanie, Rosjanie, Węgrzy.

Do kopalni zawitali również turyści z tak odległych krajów, jak Fidżi, Irak, Kenia, Oman, Dominikana, Liberia, Republika Vanuatu, Kambodża czy Wyspy Marshalla.

Miesiącem o największej frekwencji okazał się grudzień - Kopalnię Soli "Wieliczka" odwiedziło prawie 42 tys. osób. "Był to najlepszy grudzień w historii podziemnej Wieliczki pod względem natężenia ruchu turystycznego. W 2010 kopalnia przyjęła w grudniu nieco ponad 33 tysiące osób, a w tym samym miesiącu w 2009 roku podziemną trasą wędrowało ponad 35 tys. zwiedzających" - powiedziała Włodarska. Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.

Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Obecnie sól w Wieliczce uzyskuje się tylko poprzez utylizację zagrażających kopalni wód kopalnianych. (PAP)

hp/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz