Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Rozpoczęły się 7. Starosądeckie Dni Ks. Józefa Tischnera

0
Podziel się:

Spotkania i dyskusje z przyjaciółmi ks. Józefa Tischnera, a także promocje
książek o wierze - to główne punkty programu 7. Starosądeckich Dni Ks. Józefa Tischnera, które
rozpoczęły się w środę w Starym Sączu i potrwają do soboty.

Spotkania i dyskusje z przyjaciółmi ks. Józefa Tischnera, a także promocje książek o wierze - to główne punkty programu 7. Starosądeckich Dni Ks. Józefa Tischnera, które rozpoczęły się w środę w Starym Sączu i potrwają do soboty.

"Co roku o tej porze, czyli w okolicach 12 marca - daty narodzin ks. Tischnera - organizujemy Starosądeckie Dni Ks. Józefa Tischnera. Chcemy w ten sposób uczcić tego wybitnego człowieka urodzonego w Starym Sączu. W tym roku będziemy świętować jego 82. urodziny. W czasie spotkań powspominamy jego osobę, ale też porozmawiamy o trudnych sprawach takich jak np. wiara" - powiedział PAP Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, które jest głównym organizatorem przedsięwzięcie.

Gośćmi i głównymi dyskutantami tegorocznych Starosądeckich Dni Ks. Józefa Tischnera będą: ks. Adam Boniecki, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz realizatorzy filmu "Jego oczami" - najnowszego dokumentu o ks. Tischnerze.

"Wyświetlenie fragmentów +Jego oczami+ w kinie Sokół będzie jedną z najciekawszych atrakcji Dni" - zaznaczył Długosz. Dodał, że oficjalna premiera dokumentu w Starym Sączu odbędzie się 25 marca (22 marca premiera będzie w Żywcu, a 23 marca w Krakowie).

"Stary Sącz jako miejsce narodzin księdza profesora zajmuje ważne miejsce w naszym filmie i dlatego wiele scen nakręciliśmy właśnie tam i przedpremierowo tam wyświetlimy fragmenty dokumentu" - powiedział PAP reżyser "Jego oczami" Szymon J. Wróbel.

Na spotkania, które odbędą się w Starosądeckim Muzeum Ks. Józefa Tischnera, a także w salach kina Sokół, może przyjść każdy.

Starosądeckie święto zakończy, jak co roku, msza św. w intencji ks. Tischnera. Odbędzie się ona w sobotę w kościele klasztornym sióstr klarysek.

  1. Starosądeckie Dni Ks. Józefa Tischnera organizują: Towarzystwo Miłośników Starego Sącza, Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu, Szkoła Podstawowa im. Ks. J. Tischnera w Starym Sączu oraz starosądeckie Centrum Kultury i Sztuki.

Filozof, teolog, publicysta, pisarz, ks. prof. Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Dzieciństwo spędził w Łopusznej koło Nowego Targu. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu w 1949 r. postanowił wstąpić do seminarium.

Studiował prawo i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył także Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w bazylice katedralnej na Wawelu w 1955 r. Kontynuował studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a od 1957 r. na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ, gdzie w 1963 r. obronił pracę doktorską. Kilkakrotnie był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej.

W 1980 r., kiedy został kapelanem Związku Podhalan, postawił sobie za zadanie "skrystalizowanie idei góralszczyzny". Organizował coroczne msze święte pod Turbaczem w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej, wspierał rozwój kultury góralskiej. Jest autorem popularnej książki "Historia filozofii po góralsku". Jej bohaterami są znani górale, którym ks. Tischner przypisał poglądy greckich filozofów.

Ks. Tischner zmarł w 2000 r. w Krakowie. Jego grób znajduje się w Łopusznej. (PAP)

bko/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)