Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Rozpoczyna się 2. Festiwal Teatru Formy

0
Podziel się:

Kilkanaście spektakli teatralnych, m.in.: z Rosji, Kanady, Austrii, Iranu,
Francji, Holandii, Włoch, Szwajcarii, Maroka, Belgii, Danii i Łotwy, a także wystawy, konferencje,
warsztaty edukacyjne i spotkania z artystami znajdą się w programie rozpoczynającego się w sobotę
2. Festiwalu Teatru Formy.

Kilkanaście spektakli teatralnych, m.in.: z Rosji, Kanady, Austrii, Iranu, Francji, Holandii, Włoch, Szwajcarii, Maroka, Belgii, Danii i Łotwy, a także wystawy, konferencje, warsztaty edukacyjne i spotkania z artystami znajdą się w programie rozpoczynającego się w sobotę 2. Festiwalu Teatru Formy.

Święto teatru formy potrwa do 24 listopada w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Oświęcimiu, Wadowicach oraz Bukowinie Tatrzańskiej. Weźmie w nim udział ponad stu artystów z całego świata.

"Festiwal Teatru Formy to jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w Europie festiwali prezentujących najwybitniejsze dzieła twórców teatru plastycznego na świecie. Jest on jedyną możliwością obejrzenia w Polsce światowej sławy spektakli teatru formy" - powiedziała PAP Natalia Mączyńska z krakowskiego Teatru Groteska - głównego organizatora przedsięwzięcia.

Najważniejszym punktem programu organizator uczynił przedstawienie "War sum up: Music. Manga. Machines", które przygotowała duńska grupa Hotel Pro Forma w koprodukcji z łotewskimi artystami. Prezentacja tej sztuki z bogatą oprawą multimedialną odbędzie się 23 i 24 listopada w Studiu TVP w Krakowie-Łęgu.

"Nieczęsto zdarza się gościć takich artystów. W Polsce są po raz pierwszy. Po długich negocjacjach udało się ich namówić do przyjazdu na nasz festiwal" - skomentował przybycie do Krakowa twórców "War sum up: Music. Manga. Machines" dyrektor festiwalu Adolf Weltschek.

Francuska grupa Les Ateliers du spectacle specjalnie dla uczestników małopolskiego festiwalu przygotowała "A distances" - pokaz teatru przedmiotu. Sztuka jest o człowieku, który ma telepatyczną moc poruszania przedmiotami. Spektakl odbędzie się 23 i 24 listopada w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

W tym samym miejscu, ale w poniedziałek i wtorek widzowie zobaczą "Sen nocy letniej" włoskiego Teatro Gioco Vita i baletu Imperfect Dancers. Aktorzy, manipulując światłem i cieniem oraz za pomocą projekcji multimedialnych odtworzą dramat Williama Szekspira.

W każdym mieście, które bierze udział w festiwalu, będzie można obejrzeć spektakl "Go!" w reż. rosyjskiej artystki Poliny Borusowej. Sztuka, powstała na podstawie gromadzonych latami przez reżyserkę notatek z podróży, opowiada o starości i samotności.

Festiwal został zorganizowany dzięki unijnym dotacjom.

Krakowski festiwal, dedykowany teatrowi formy, nawiązuje do tradycji polskiego teatru plastycznego takich twórców jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna. Według "Słownika terminów teatralnych", teatr plastyczny to rodzaj teatru i inscenizacji opartych w dużej mierze na sztukach plastycznych. Widowiska teatru plastycznego składają się z obrazów o wyszukanej formie, których zestawienie w większym stopniu niż tekst tworzy działania sceniczne. (PAP)

bko/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)