Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Rusza kurs zawodowy dla kobiet romskich

0
Podziel się:

20 romskich kobiet z Maszkowic (woj. małopolskie) będzie uczyć się różnych
zawodów w ramach projektu "My Kobiety Romskie damy radę - Amen Rominiałe koda kieraha".
Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

20 romskich kobiet z Maszkowic (woj. małopolskie) będzie uczyć się różnych zawodów w ramach projektu "My Kobiety Romskie damy radę - Amen Rominiałe koda kieraha". Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Jak poinformował we wtorek PAP kierownik projektu z Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Sączu Kazimierz Biernat, w środę rozpoczną się zajęcia pierwszej edycji programu. Weźmie w niej udział 10 mieszkanek wsi Maszkowice, która jest jednym z największych skupisk romskich w Małopolsce. Do przyszłorocznej edycji zapisało się kolejnych 10 kobiet.

"Te panie same się zgłosiły, razem tworzyliśmy ten projekt. One wymyśliły jego nazwę i nalegały, aby zajęcia odbywały się codziennie, a nie jak pierwotnie planowano trzy razy w tygodniu" - zaznaczył Biernat. Romki przedstawiły też zawody, których wykonywaniem byłyby zainteresowane. Najczęściej wymieniały zawody florystki, ogrodniczki, kucharki i krawcowej.

W ramach programu zaplanowano najpierw szkolenie motywacyjne i doradztwo zawodowe, aby ocenić predyspozycje kobiet do poszczególnych profesji. Potem będzie nauka języka polskiego i podstaw komputera, bo wiele z nich nie ma ukończonej szkoły podstawowej, a na koniec szkolenie zawodowe.

Cały kurs zakończy się na przełomie maja i czerwca tego roku. Jego absolwentki otrzymają niezbędne narzędzia do wykonywania wyuczonych zawodów a urząd pracy zorganizuje im półroczne staże w zakładach pracy.

Na czas szkolenia, dla dzieci pozostających pod opieką uczących się kobiet zorganizowano specjalne mini-przedszkole. Maluchami będą opiekować się przedszkolanki i asystenci romscy.

Projekt "My Kobiety Romskie damy radę - Amen Rominiałe koda kieraha" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego podstawowym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu i marginalizacji poprzez integrację społeczną i aktywizację zawodową kobiet pochodzenia romskiego. (PAP)

rgr/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)