Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Trwa usuwanie skutków ulewnych deszczów

0
Podziel się:

#
dochodzą aktualne inf.
#

# dochodzą aktualne inf. #

12.06. Kraków (PAP) - Małopolscy strażacy pracują przy usuwaniu skutków ulewnych deszczy, jaki w ostatnich dniach spadły na Małopolskę - poinformował PAP w środę po południu rzecznik małopolskiej straży pożarnej kpt. Sebastian Woźniak.

W dalszym ciągu utrzymuje się alarm powodziowy na zlewni Szreniawy, Uszwicy i Wisły.

W środę w powiecie proszowickim, jednym z najbardziej dotkniętych nawałnicami, przebywał komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz.

"Komendant w godzinach porannych zapoznawał się z działaniami ratowniczymi strażaków z PSP i OSP w Radziemicach w powiecie proszowickim, gdzie wielkie szkody wyrządziły poniedziałkowe nawałnice" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego straży pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Jak dodał, na miejscu pracuje zadysponowany dodatkowy sprzęt.

W środę małopolscy strażacy interweniowali prawie 300 razy; interwencje te związane były z usuwaniem skutków nawałnic. "Najwięcej interwencji było w powiecie tarnowskim, gdzie padało nad ranem - bo 84 interwencje, oraz w powiatach: krakowskim - 22 interwencje, brzeskim - 23, proszowickim - 30 i wielickim - 37" - powiedział Sebastian Woźniak.

We wtorek strażacy interweniowali ponad 600 razy; blisko 500 interwencji dotyczyło wypompowania wody, ok. 50 powalonych drzew, 13 - zerwanych dachów. Najwięcej interwencji odnotowano we wtorek w powiecie wielickim - 159, następnie w krakowskim (130) i proszowickim (106). Zaangażowanych było 3,5 tys. strażaków.

Od 3 czerwca, kiedy wystąpiły pierwsze intensywne opady, małopolscy strażacy interweniowali już blisko 2,8 tys. razy.

W powiecie wielickim - według wstępnych szacunków - podtopionych zostało ok. 300 posesji i obiektów handlowych w Wieliczce, Niepołomicach, gminach Kłaj, Biskupice i Gdów. Obecnie na terenie powiatu woda również systematycznie opada. Działania polegają głównie na wypompowywaniu rozlewisk oraz wypompowywaniu wody z zalanych budynków.

W powiecie krakowskim doszło do podtopień budynków i pól oraz uszkodzeń infrastruktury komunalnej. W gminie Igołomia Wawrzeńczyce podtopione zostało ok. 100 budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz uprawy rolne i ogrodnicze na ok. 3 tys. ha. Podtopiona została Szkoła Podstawowa w Dobranowicach wraz z całą infrastrukturą; woda uszkodziła też drogi gminne. W Kryspinowie zamknięta zastawka na rzece Sance doprowadziła do zalania osiedla mieszkaniowego. Do podtopień doszło także w gminach Słomniki i Skawina.

W powiecie proszowickim na skutek wtorkowych intensywnych opadów w gminie Proszowice doszło do podtopień ok. 15 ha łąk oraz ok. 10 budynków gospodarczych, ogrodów działkowych i obiektu sportowego "Proszowiczanka". W gminie Radziemice podtopieniu uległo 14 budynków mieszkalnych, 52 budynki gospodarcze i ok. 16 km dróg. Zalany został teren oczyszczalni ścieków Proszowice, wyłączono ujęcie wody w Smoniowicach. Sytuację monitorowały odpowiednie służby.

Podtopienia wystąpiły także na terenie powiatów: chrzanowskiego, gorlickiego, brzeskiego i tarnowskiego, wadowickiego oraz miasta Krakowa, a na terenie powiatów: limanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i tatrzańskiego odnotowano pojedyncze zdarzenia. (PAP)

hp/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)