Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małopolskie: W Zakopanem rozpoczęły się Spotkania z Filmem Górskim

0
Podziel się

Blokiem filmowym zatytułowanym "Ludzie, jak wam się żyje?" rozpoczęły się w
czwartek w Zakopanem 7. Spotkania z Filmem Górskim, podczas których 32 obrazy o tematyce górskiej
rywalizują o Grand Prix, statuetkę Wielkiej Drewnianej Góry.

bEiLwmOd

*Blokiem filmowym zatytułowanym "Ludzie, jak wam się żyje?" rozpoczęły się w czwartek w Zakopanem 7. Spotkania z Filmem Górskim, podczas których 32 obrazy o tematyce górskiej rywalizują o Grand Prix, statuetkę Wielkiej Drewnianej Góry. *

"Tegoroczne Spotkania z Filmem Górskim są wyjątkowe, ponieważ napłynęła do nas rekordowa liczba około 100 filmów. Podczas spotkań będziemy gościć wybitne osobistości związane z górami" - powiedziała PAP dyrektor festiwalu, Magdalena Ziaja.

Jak informują organizatorzy, wybór filmów konkursowych był bardzo trudny, ale w końcu wyłoniono 32 filmy, w tym trzy polskie. Filmy na konkurs napłynęły z niemal całego świata m.in. z Iranu, Argentyny, Brazylii, Portugalii, Niemiec, Francji, Czech, Słowacji, Słowenii, Indii, Australii, Gruzji, Armenii.

bEiLwmOf

Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego to główne wydarzenie Spotkań z Filmem Górskim. Filmy zakwalifikowane do konkursu prezentują wiele wątków związanych z górami - od przyrody poprzez działalność sportową i życie w górach. "Nie ograniczamy się stricte do filmów górskich opowiadających o działalności sportowej w górach, dla nas filmy górskie to również filmy o przyrodzie górskiej, ale także o ludziach żyjących w górach, o ich problemach" - wyjaśniła Ziaja.

W trakcie spotkań odbywają się także pozakonkursowe projekcje filmów, które podzielone zostały na trzy bloki tematyczne: "Ludzie, jak wam się żyje?" - filmy opowiadające o ludziach żyjących w górach, ich kulturze i problemach; "Na krawędzi" - o aktywności sportowej w górach; oraz "Freeride - biały szum" - pokazujący narciarstwo ekstremalne.

W ramach imprezy odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny "Przestrzeń Życia", zawody wspinaczkowe, panele dyskusyjne o problematyce górskiej oraz wycieczki w Tatry. "Wycieczki będą się odbywały w stylu retro, to znaczy jej uczestnicy będą ubrani w XIX-wieczne stroje, a towarzyszyć im będą góralscy przewodnicy i góralska kapela" - wyjaśniła Ziaja.

Podczas imprezy odbędą się spotkania z wybitnymi podróżnikami, alpinistami i filmowcami. Gośćmi specjalnymi w Zakopanem będą angielski wspinacz i pisarz, pierwszy raz goszczący w Polsce, Joe Simpson, i Francuz Alain Robert nazywany "człowiekiem - pająkiem" z powodu swojej pasji wspinania się bez asekuracji na najwyższe drapacze chmur na całym świecie. Zaplanowano także spotkanie z Olgą Morawską, wdową po wybitnym himalaiście, który w ubiegłym roku zginął w górach.

bEiLwmOl

Podczas spotkań na zakopiańskich Krupówkach prezentowana będzie plenerowa wystawa poświęcona topniejącym lodowcom w Himalajach, której autorem jest amerykański fotograf i alpinista David Brashers.

Od 2006 roku organizatorzy zakopiańskich Spotkń z Filmem Górskim współpracują z Trento Film Festival we Włoszech - najstarszym i jednym z największych na świecie festiwali filmów górskich i podróżniczych.

Pokazy konkursowe odbywać się będą w Dworcu Tatrzańskim przy zakopiańskich Krupówkach, a pozakonkursowe - w kinie "Giewont".

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim. O szczegółach programu imprezy można przeczytać na stronie www.spotkania.zakopane.pl (PAP)

bEiLwmOm

szb/ hes/

bEiLwmOG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)