Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Wędkarze domagają się odstrzałów kormoranów na Podhalu

0
Podziel się:

Brak regularnych odstrzałów kormoranów w regionie Podhala może doprowadzić
do klęski ekologicznej - uważają wędkarze z Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Targu. Na
Podhalu do niedawna kormorany w ogóle nie bytowały, teraz tylko w dorzeczu Dunajca jest ok. 200
sztuk tych ptaków.

Brak regularnych odstrzałów kormoranów w regionie Podhala może doprowadzić do klęski ekologicznej - uważają wędkarze z Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Targu. Na Podhalu do niedawna kormorany w ogóle nie bytowały, teraz tylko w dorzeczu Dunajca jest ok. 200 sztuk tych ptaków.

W całym okręgu nowosądeckim PZW wydano zezwolenie na odstrzał 50 kormoranów, z czego na samym Podhalu 20 sztuk. Do tej pory odstrzelono około 15 ptaków.

Wędkarze nie chcą zupełnie pozbyć się z Podhala ptaków, które dotąd tu nie występowały, tylko zahamować ich ekspansję. Są przekonani, że bez kolejnych pozwoleń na płoszenie i odstrzał nie mają szans z ptakami.

"Jeśli nie dostaniemy pozwolenia na dalszy odstrzał i płoszenie kormoranów, wkrótce staną się one prawdziwą plagą" - ostrzega wędkarz z PZW w Nowym Targu, Tadeusz Jurek. Kormorany żywią się rybami, które zdobywają nurkując za zdobyczą. "Każdy ptak dziennie zjada około pół kilograma ryb. Wychodzi więc, że miesięcznie kormorany wyławiają około trzech ton ryb" - wylicza wędkarz.

Problem nadmiernego rozprzestrzeniania się kormoranów zna prezes Grup Badawczej Ptaków Wodnych Kuling, Szymon Bzoma. Jego zdaniem, podobnie jak na Podhalu jest niemal w całej Europie. Bzoma twierdzi, że wzrost populacji kormoranów związany jest bezpośrednio z coraz większą ilością ryb w zbiornikach wodnych i rzekach.

"Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie jednego zbiornika wodnego w regionie, w którym kormorany mogłyby żywić się rybami. Nad pozostałymi rzekami i zbiornikami ptaki te powinny być płoszone lub odstrzeliwane" - powiedział PAP Bzoma i dodał, że płoszenie tych ptaków wszędzie nie ma sensu, bo kormorany i tak wrócą w to samo miejsce żerowania.

Kormorany występują niemal w całej Europie, a obecnie ich zasięg coraz bardziej się rozszerza. W Polsce kormoran czarny objęty jest ochroną prawną. Pozwolenie na odstrzał tych ptaków wydaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Według RDOŚ kormoranów jest w Polsce bardzo dużo, choć nie ma żadnych danych na temat ich liczebności. Ptaki te największe straty powodują w gospodarstwach rybnych. Odchody tych ptaków powodują natomiast obumieranie drzew.(PAP)

szb/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)