Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Więźniowie będą porządkować cmentarze wojenne

0
Podziel się:

Małopolscy więźniowie będą porządkować cmentarze wojenne w Małopolsce. List
intencyjny w tej sprawie podpisali w piątek wojewoda małopolski Jerzy Miller i szef Okręgowego
Inspektoratu Służby Więziennej płk. Krzysztof Trela.

Małopolscy więźniowie będą porządkować cmentarze wojenne w Małopolsce. List intencyjny w tej sprawie podpisali w piątek wojewoda małopolski Jerzy Miller i szef Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej płk. Krzysztof Trela.

Obecny przy podpisaniu listu intencyjnego minister sprawiedliwości Jarosław Gowin określił takie zatrudnienie więźniów jako ważny element resocjalizacji.

Na terenie województwa małopolskiego znajduje się około 1,2 tys. grobów i cmentarzy wojennych. Spoczywają w nich polscy powstańcy, legioniści i żołnierze oraz żołnierze innych narodowości, którzy zginęli podczas działań wojennych na terenie Małopolski.

Praca więźniów przy grobach wojennych będzie dla służby więziennej okazją do prowadzenia programów readaptacji i resocjalizacji. Wojewoda zobowiązał się do rozpropagowania możliwości współpracy ze służbą więzienną wśród samorządów. Te z kolei nie będą musiały ponosić żadnych kosztów; mają jedynie zapewnić dowóz i narzędzia do pracy.

"To jest dobry dzień, kiedy wykorzystujemy możliwość dania pracy osobom, które z różnych powodów przebywają w odosobnieniu. Dbałość o grób kogoś, kto zginął walcząc w mundurze o czyjąś wolność jest bardzo symboliczna i istotna; tu się liczy nie tylko konkretny wysiłek, ale również kontekst towarzyszący temu wysiłkowi" - powiedział wojewoda Jerzy Miller, dziękując szefowi małopolskiej służby więziennej i swojemu poprzednikowi Stanisławowi Kracikowi za tę inicjatywę.

"Mam nadzieję, że ta inicjatywa upowszechni się w całej Polsce (...) Jest to wielka szansa dla osadzonych na szybszą resocjalizację i na szybszy powrót do normalnego życia; to także pewna forma odpracowania krzywdy, którą skazani wyrządzili społeczeństwu" - powiedział minister Jarosław Gowin.

Jak wyjaśnił, współpraca z samorządami w wykonywaniu nieizolacyjnych kar dla skazanych będzie jednym z elementów przygotowywanej właśnie nowelizacji prawa karnego. Poinformował również, że od nowego roku w Systemie Dozoru Elektronicznego będzie mogło odbywać kary do 7 tys. osadzonych. System ten zostanie również wprowadzony w stosunku do aresztowanych.

Jak podkreślił szef Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie płk. Krzysztof Trela, w Małopolsce proces nieodpłatnego zatrudniania więźniów trwa od dawna i korzystają z niego wszystkie samorządy. Realizowane były także projekty, które zakładały opiekę nad cmentarzami i miejscami ważnymi dla lokalnej i narodowej historii. Z ponad 6 tys. osadzonych, przebywających w małopolskich jednostkach penitencjarnych, 350 osób zatrudnionych jest nieodpłatnie poza murami. Rocznie przepracowują oni prawie 400 tys. godzin.

Troska o groby i cmentarze wojenne jest jednym z priorytetów działalności Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W październiku ówczesny wojewoda małopolski Stanisław Kracik poinformował, że na renowację grobów i cmentarzy wojennych przeznaczył w tym roku 220 tys. zł. Z kolei Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przekazała dla Małopolski 128 tys. zł.

Oprócz tego Urząd Wojewódzki od czterech lat współpracuje ze studentami historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Pedagogicznego, którzy inwentaryzują wojenne mogiły w całej Małopolsce. Dzięki ich pracy w internetowej bazie grobów wojennych obejmującej Małopolskę (www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne) znalazło się już ponad 600 opisów zarówno pojedynczych grobów, jak i kwater czy całych cmentarzy(PAP)

hp/ malk/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)