Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Wraca pamięć o artyście ludowym Piotrze Kwicie

0
Podziel się:

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z reprodukcją obrazu "Gile na
mniszkach" Piotra Kwita, małopolskiego artysty ludowego, którego talent porównywany jest do
Nikifora Krynickiego. Promotorzy twórczości malarza chcą zbudować muzeum w jego rodzinnej
miejscowości.

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z reprodukcją obrazu "Gile na mniszkach" Piotra Kwita, małopolskiego artysty ludowego, którego talent porównywany jest do Nikifora Krynickiego. Promotorzy twórczości malarza chcą zbudować muzeum w jego rodzinnej miejscowości.

Główna inicjatorka powołania placówki Małgorzata Sidor, prezes Stowarzyszenia Artystów Fabs w Warszawie, poinformowała PAP w czwartek, że muzeum miałoby powstać w rodzinnej miejscowości Piotra Kwita - Zalesiu w gminie Kamienica.

"Powstał już projekt architektoniczny oraz koncepcja funkcjonowania placówki. Działałaby ona pod auspicjami Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, które posiada kolekcję prac Piotra Kwita" - wyjaśniła Sidor.

Według niej muzeum będzie nowoczesną placówką, przedstawiającą i propagującą twórczość Piotra Kwita, region, z którego pochodził, jak również twórczość artystów współczesnych. Muzeum poprzez połączenie tradycji i najnowszej technologii może stać się atrakcją turystyczną i popularnym miejscem edukacyjnym.

Zgodnie z projektem muzeum będzie się mieścić w prostym budynku z dwuspadowym dachem i elewacją pokrytą drewnem, architekturą nawiązującym do spotykanych w regionie stodół. Ma dysponować salami wystawienniczymi, edukacyjnymi oraz interaktywną salą projekcyjną na 60 osób.

Zdaniem pomysłodawców multimedialna, interaktywna ekspozycja posłuży upowszechnianiu wiedzy o sztuce, muzyce, architekturze, przyrodzie i jej ochronie, o religii oraz tradycji regionu.

"Twórczość Piotra Kwita jest niecodzienna i jedyna w swoim rodzaju. Pozostaje szerzej nieznana. Upowszechnienie tej twórczości niewątpliwie przyczyni się do rozwoju kulturalnego regionu" - podkreśliła Sidor.

Dodała, że przedsięwzięcie mogłoby zostać sfinansowane ze środków unijnych we współpracy z lokalnymi patronami: gminą Kamienica, powiatem limanowskim i Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Jego koszt szacowany jest na około 7 mln zł. Uruchomienie placówki zaplanowano około 2015 roku.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamienicy Mieczysław Marek powiedział PAP, że prace tego artysty-samouka, wśród innych twórców ludowych z Gorców i Beskidu Wyspowego, od razu zwracały uwagę. Dodał, że wśród miejscowych miał opinię dziwaka mieszkającego w alkierzu za szafą.

Piotr Kwit (1929-2002) malował obrazy olejne na desce, płycie pilśniowej, płótnie, sklejce i tekturze, wykonywał także gwasze. Przedstawiał w nich krajobraz Gorców i Beskidu Wyspowego, przede wszystkim rodzinnej wsi Zalesie. Oprócz pejzaży malował ptaki, kwiaty i obrazy o tematyce sakralnej. Jego prace cechuje kaligraficzna dbałość o szczegóły oraz wyjątkowa kolorystyka.

Rzeźbił w drewnie ptaki, świętych, znane postaci historyczne oraz kompozytorów muzyki klasycznej. Jest autorem szopki, która można oglądać w zalesiańskim kościele w okresie Bożego Narodzenia oraz kilkudziesięciu projektów na podstawie których haftowano kościelne stroje liturgiczne.

Jego drugą pasją była muzyka klasyczna. Przez wiele lat pracował jako organista, najpierw w kościele w Kamienicy, później w Zalesiu.

Piotr Kwit został laureatem m.in. I nagrody w Konkursie Plastyków Amatorów i Twórców Ludowych w 1978 r., I nagrody w Biennale Współczesnej Twórczości Ludowej Województwa Nowosądeckiego w 1981 r. oraz II nagrody w Konkursie Współczesnej Rzeźby Ludowej Karpat Polskich w 1985 r. (PAP)

rgr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)