Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małopolskie: Wystawa art brut w Muzeum Nikifora

0
Podziel się

Zdrój (PAP) - Kilkadziesiąt obrazów art brut, czyli tzw. sztuki naiwnej, m.in.
autorstwa Teofila Ociepki, można oglądać na wystawie w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju (woj.
małopolskie). Ekspozycja jest czynna dla zwiedzających od soboty.

bEpVaenF

Zdrój (PAP) - Kilkadziesiąt obrazów art brut, czyli tzw. sztuki naiwnej, m.in. autorstwa Teofila Ociepki, można oglądać na wystawie w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju (woj. małopolskie). Ekspozycja jest czynna dla zwiedzających od soboty.

"W zasadzie wszyscy autorzy prezentowanych prac są znani w kręgu art brut i sztuki naiwnej" - powiedział PAP kurator wystawy Zbigniew Wolanin. Podkreślił też, że wszystkie obrazy zasługują na podziw - m.in. "Zwierzęta w lesie" Ociepki.

Na wystawie znalazły się dzieła m.in. Teofila Ociepki, Jarosława Miklasiewicza, Erwina Sówki, Pawła Wróbla czy Władysława Wałęgi.

bEpVaenH

Termin sztuka art brut wywodzi się z języka francuskiego i oznacza "sztukę surową", "sztukę marginesu".

"Obecnie sztuka ta, do której zaliczamy również twórczość Nikifora, uzyskała pełnoprawne miejsce w strukturze współczesnej plastyki. Funkcjonuje w społecznym obiegu, działają też specjalistyczne galerie prezentujące ten rodzaj twórczości, bogate kolekcje tworzą niektóre muzea. Jedną z najcenniejszych w Polsce ma Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, które to udostępniło nam swoje zbiory" - skomentował kurator.

W Muzeum Nikifora - oddziale nowosądeckiego Muzeum Okręgowego - ekspozycja czynna będzie do końca marca 2014 r. (PAP)

bko/ amac/

bEpVaeoi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)