Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Zakończono budowę oczyszczalni Płaszów II w Krakowie

0
Podziel się:

Stację do termicznej utylizacji osadów uruchomiono we wtorek na terenie
oczyszczalni ścieków Płaszów II w Krakowie. W ten sposób zakończono budowę krakowskiej oczyszczalni
o wartości 85 mln euro, z czego unijne dofinansowanie sięgnęło 55 mln euro.

Stację do termicznej utylizacji osadów uruchomiono we wtorek na terenie oczyszczalni ścieków Płaszów II w Krakowie. W ten sposób zakończono budowę krakowskiej oczyszczalni o wartości 85 mln euro, z czego unijne dofinansowanie sięgnęło 55 mln euro.

"Ścieki produkowane w naszym mieście są obecnie prawie w całości utylizowane. Kraków jest pierwszym w Polsce miastem, które w tak kompleksowy sposób rozwiązuje tego rodzaju problemy" - poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Realizacja projektu "Oczyszczalnia ścieków Płaszów II w Krakowie" rozpoczęła się w 2003 roku. W pierwszym etapie, zakończonym w 2007 roku, rozbudowano i unowocześniono sam zakład oczyszczania ścieków. W kolejnych latach budowano kolektor dolnej terasy Wisły. Jest to nowoczesne połączenie dwóch istniejących w Krakowie oczyszczalni ścieków - zakładu działającego w Płaszowie i oczyszczalni Kujawy w Nowej Hucie oraz dwóch odrębnych systemów kanalizacyjnych.

W ramach projektu przeprowadzono też rekultywację lagun osadowych, na których od ponad 30 lat gromadzono osady, będące pozostałością po procesie oczyszczania ścieków. W efekcie przywrócono do użytku ponad 18 ha zdegradowanego dotychczas terenu.

Ostatnim elementem projektu była budowa stacji termicznej utylizacji osadów o wydajności 64 ton na dobę. Stacja wyposażona jest w urządzenia do oczyszczania i monitoringu spalin.

Koszt projektu "Oczyszczalnia ścieków Płaszów II w Krakowie" to 85 mln euro, z czego unijne dofinansowanie z Funduszu Spójności sięgnęło 55 mln euro. Resztę stanowiły środki własne Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wraz z kredytem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Był to jeden z największych w Polsce projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.

Krakowskie wodociągi kończą także projekt o nazwie "Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie", który zakłada zwiększenie dostępności wody bieżącej dla mieszkańców i niemal całkowitą likwidację przydomowych szamb. Łączna wartość wyniosła prawie 36 mln euro, z czego 21,5 mln euro dołożyła Unia Europejska.(PAP)

rgr/ pad/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)