Notowania

wiadomości
16.10.2012 11:20

Małopolskie: Zawiadomienie CBA ws. burmistrza Niepołomic

# dochodzi wypowiedź burmistrza i inf. z prokuratury #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź burmistrza i inf. z prokuratury #

16.10. Kraków (PAP) - Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do Prokuratury Okręgowej w Krakowie zawiadomienie o podejrzeniu niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez burmistrza Niepołomic przy wynajmie pomieszczeń dla Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach.

"Wszystko wskazuje na to, że nieprawidłowości przy wynajmie pomieszczeń dla Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach mogły doprowadzić do szkody w mieniu gminy w wysokości przekraczającej 1 mln zł" - poinformował we wtorek PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Zdaniem burmistrza Niepołomic Romana Ptaka, nie ma żadnych nieprawidłowości w działalności powołanej przez gminę Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach, co - jego zdaniem - ostatecznie wyjaśni prokuratura.

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weryfikowali informacje dotyczące ewentualnych nieprawidłowości związanych z dysponowaniem mieniem gminy Niepołomice. "Analiza dokumentów pochodzących m.in. z miejscowego urzędu gminy wskazała na podejrzenie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez burmistrza miasta i gminy Niepołomice" - wyjaśnił rzecznik CBA.

Wątpliwości wzbudziła wysokość czynszu za wynajem pomieszczeń dla Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach, która - według ustaleń - nie uwzględnia wielkości faktycznie wynajmowanej powierzchni. Z ustaleń funkcjonariuszy Biura wynika, że w latach 2007-2011 mogło to spowodować straty przekraczające 1 mln zł.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa CBA skierowało zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Krakowie z wnioskiem o wszczęcie w tej sprawie śledztwa i powierzenie jego prowadzenia CBA. Jak potwierdziła PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska, zawiadomienie CBA dotarło do prokuratury i zostanie mu nadany stosowny bieg.

Burmistrz Niepołomic Roman Ptak w rozmowie z PAP wyraził zadowolenie, że sprawa "nareszcie zostanie wyjaśniona". "Powiem szczerze, że cieszę się z tej całej sytuacji, bo mam nadzieję, że raz na zawsze zostaną wyjaśnione relacje pomiędzy gminą a fundacją, która administruje zamkiem" - powiedział burmistrz. Zastrzegł, że okres wskazany w komunikacie CBA dotyczy także jego poprzednika, ponieważ on pełni urząd od listopada 2009 r., ale podkreślił, że "zarówno w jego interesie, jak i w interesie jego poprzednika leży wyjaśnienie tej sytuacji".

"Nie można mówić o stracie w tej sytuacji. Gmina jest organem założycielskim fundacji. Ta w imieniu gminy zarządza i administruje zamkiem bez absolutnie żadnej złotówki dotacji z budżetu gminy na ten cel. Fundacja utrzymuje, ochrania, ogrzewa, administruje obiektem, dokonuje bieżących remontów i napraw bez wydatkowania środków z budżetu gminy, zarabiając na organizacji imprez komercyjnych. Trudno, żeby płaciła komercyjne czynsze za wynajem" - powiedział burmistrz.

Jak przyznał, "jedyna niezręczność - choć zgodna z prawem - polega na tym, że fundacji przewodniczy jego żona i robiła to już długo wcześniej nim on został burmistrzem".

Jak poinformowano na stronie internetowej Miasta i Gminy Niepołomice, Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach jest zarządcą Zamku Królewskiego w Niepołomicach oraz przylegających do niego terenów zielonych. Zajmuje się wynajmem pomieszczeń zamkowych, komnat, dziedzińca i piwnic. Organizuje również: kongresy, szkolenia, konferencje i spotkania, imprezy kulturalne, koncerty muzyki poważnej, dawnej i współczesnej, przyjęcia weselne i studniówki w komnatach reprezentacyjnych lub w piwnicach. (PAP)

hp/ as/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz