Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Zespół Regionalny ze Szczawnicy laureatem nagrody im. W. Orkana

0
Podziel się:

Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy otrzymał we wtorek
Nagrodę im. Władysława Orkana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w
dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski.

Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy otrzymał we wtorek Nagrodę im. Władysława Orkana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski.

Nagrodę przyznał po raz pierwszy Zarząd Województwa Małopolskiego. Uroczystość zorganizowano w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi "Koliba", filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Kapituła nagrody im. Orkana uznała, że wyróżnienie jest wyrazem uznania za ponad stuletnią działalność artystyczną kultywującą folklor górali pienińskich w jego autentycznej formie. Wraz ze statuetką, laureat nagrody otrzymał 10 tys. zł.

Dumy z otrzymanej nagrody nie kryli członkowie zespołu ze Szczawnicy, którzy przybyli na uroczystość w strojach regionalnych. Zespół istnieje od 1904 r. i jest jednym z najstarszych zespołów regionalnych w Polsce. Zespół rozpoczął swoją działalność w Szczawnicy jako kółko amatorskie działający przy tamtejszej straży pożarnej. Założycielem zespołu jest jego patron, Jan Malinowski. Grupa prezentuje tradycyjne tańce, śpiewy i muzykę górali pienińskich. Obecnie w zespole działa 35 osób, którym przewodzi od ponad 40 lat Aniela Krupczyńska. Kierowniczka zespołu zapowiedział, że nagrodę pieniężną przeznaczy na odnowienie wysłużonych już strojów.

Przyznano także dwa wyróżnienia. Trafiły one do Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy" za prowadzenie szerokiej działalności kulturalno-oświatowej oraz krzewienie regionalizmu podhalańskiego, oraz Ośrodkowi Kultury w Podegrodziu za całokształt dokonań na rzecz propagowania idei regionalizmu, w tym za systematyczną i wielowymiarową edukację regionalną, aktywność artystyczną ukierunkowaną na ochronę niematerialnego dziedzictwa regionu oraz działalność archiwalno-dokumentacyjną i popularno-naukową.

Patron nagrody, Władysław Orkan nazywany "dumacem z Gorców", lub "wieszczem Podhala" był pisarzem tworzącym w okresie Młodej Polski. Właściwie nazywał się Franciszek Ksawery Smaciarz. Urodził się 27 listopada 1875 roku w Koninkach koło Poręby Wielkiej. Orkan jest autorem dramatów, wierszy, powieści i nowel. Zajmował się także publicystyką pisząc m.in. do "Gazety Podhalańskiej".

W 1914 r. Orkan został żołnierzem IV Pułku Legionów. W 1919 roku poeta objął przewodnictwo w Związku Podhalan i stworzył "Wskazania dla synów Podhala", w których pisał m.in. o konieczności zachowania rodzimej kultury Podhala. Dzieło to stało się wskazówką dla kolejnych pokoleń górali. Władysław Orkan zmarł 14 maja 1930 roku w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu dla zasłużonych w Zakopanem.(PAP)

szb/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)