Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Manifest wyborczy EPL: dobrobyt, bezpieczeństwo, klimat, jedność Europy

0
Podziel się:

Budowanie dobrobytu, bezpieczeństwo, walka
ze zmianami klimatycznymi, wyzwania demograficzne, jedność Europy
na arenie światowej to główne założenia Manifestu Wyborczego
Europejskiej Partii Ludowej przyjętego w czwartek na warszawskim
kongresie ugrupowania.

Budowanie dobrobytu, bezpieczeństwo, walka ze zmianami klimatycznymi, wyzwania demograficzne, jedność Europy na arenie światowej to główne założenia Manifestu Wyborczego Europejskiej Partii Ludowej przyjętego w czwartek na warszawskim kongresie ugrupowania.

W dokumencie EPL opowiada się za społeczną gospodarkę rynkową, stwierdza, że obecny kryzys wywołała "krótkowzroczność i brak nadzoru nad światowym systemem finansowym". Partia opowiada się za ponownym zdefiniowaniem znaczenia regulacji dla rynków finansowych i dla gospodarek w ogóle.

"Nie możemy pozwolić, aby sektor finansowy odszedł z zyskami, zostawiając pokrycie strat społeczeństwu. Nie chcemy przesunięcia w stronę socjalizmu; chcemy lepszej i mądrzejszej regulacji, a nie regulacji samej dla siebie" - czytamy w dokumencie. Jak podkreślono w nim, stanowisko to "wyraźnie różni się od idei fundamentalistów rynkowych, których zdaniem światem powinien rządzić wyłącznie rynek".

Według manifestu wydatki publiczne "muszą być ograniczone w czasie, bo nie możemy żyć kosztem przyszłych pokoleń".

Za swój podstawowy priorytet EPL uznaje tworzenie nowych miejsc pracy. Podkreślono, że europejskie rządy muszą usprawniać koordynację polityki fiskalnej i monetarnej. Partia opowiada się za przebudowaniem międzynarodowej architektury finansowej i zwiększeniem stopnia przejrzystości i nadzoru.

W manifeście podkreślono, że "recesja gospodarcza jest szansą na zwiększenie naszych inwestycji w zielone technologie". EPL chce, aby Europa zajęła pozycję światowego lidera w tym sektorze, co - obok stworzenia nowych miejsc pracy - ma zmniejszyć zależność Europy od paliw kopalnych.

W podrozdziale poświęconym bezpieczeństwu zapisano, że głównym celem unijnej polityki bezpieczeństwa jest walka z terroryzmem. Oceniono, że Unia powinna tworzyć formalne struktury bliskiej współpracy pomiędzy Komisarzem ds. Wolności, Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa, Koordynatorem UE ds. Zwalczania Terroryzmu a Dyrektorem Europolu oraz dążyć do poprawy synchronizacji ich prac z globalną działalnością UE i państw członkowskich.

Za niezbędne EPL uznała podniesienie zdolności operacyjnej i zasobów agencji ochrony granic Frontex, wdrożenie wspólnej polityki azylowej, zintensyfikowanie prac nad wdrożeniem systemu niebieskiej karty dotyczącego legalnej imigracji oraz utworzenie ścisłego partnerstwa z krajami pochodzenia nielegalnych migrantów.

W części dotyczącej walki ze zmianą klimatu zadeklarowano, że EPL angażuje się w proces ograniczania emisji gazów cieplarnianych i promowanie źródeł energii o bardzo niskim stopniu zawartości węgla. "Odważny i gwałtowny zwrot w kierunku najbardziej nowoczesnych i wydajnych technologii okaże się korzystny nie tylko dla naszego klimatu i globalnych rozwiązań w tym zakresie, ale również dla naszej gospodarki, ponieważ uczyni Europę światowym liderem w dziedzinie nowych technologii" - czytamy w manifeście.

Jak podkreślono, kryzys finansowy nie powinien być uzasadnieniem braku działań; wręcz przeciwnie, należy go traktować jako wezwanie do modernizacji gospodarek i tworzenia nowych trwałych miejsc pracy.

EPL opowiada się za tym, aby do roku 2020 udział odnawialnych źródeł energii wzrósł do co najmniej 20 proc. całości źródeł energii. Energia nuklearna - według chadeków - powinna stanowić dla państw członkowskich jedną z opcji ograniczenia emisji.

Odnosząc się do kwestii wyzwań demograficznych oceniono, że UE musi przyjąć i wdrożyć nowe programy zatrudniania osób starszych. Według EPL rodzina, stojąc na straży wartości, zajmuje w społeczeństwie miejsce centralne i dlatego należy jej zapewnić szczególne środki.

Jak podkreślono, zadaniem rządów państw UE jest poprawa opłacalności systemów opieki społecznej, konieczne jest wprowadzenie reform w Europie, aby dostosować wysokość wieku emerytalnego do zmian w strukturze demograficznej. Według EPL, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia rozwiązań prorodzinnych, które umożliwiają rodzicom pracę w elastycznym wymiarze godzin.

W manifeście zapisano, że edukacja jest kluczowym czynnikiem przyszłego rozwoju i dobrobytu. Według EPL, Unia musi przyjąć długoterminową strategię przyciągania utalentowanych i wykwalifikowanych pracowników z innych obszarów świata.

Ostatnią część manifestu zatytułowano "Jedność Europy na arenie światowej". Podkreślono tam, że w najlepszym interesie UE jest podnoszenie jej roli na arenie światowej. Jak zaznaczono, aby zapewnić pokój i dobrobyt w Europie w 2009 r. Unia musi poprawić swoją zdolność działania, odnowić partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi, zwracać szczególną uwagę na wschodnich i południowych sąsiadów oraz nawiązywać partnerskie stosunki z innymi krajami.

EPL postuluje poprawę jakości nadzoru nas światowymi rynkami finansowymi w takich organizacjach jak Międzynarodowy Fundusz Monetarny oraz wzmocnienie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Opowiada się za wzmocnieniem współpracy w zakresie obrony, w tym za zawarciem umowy strategicznej z USA i innymi sojusznikami, sprawniejszym łączeniem zasobów i dzieleniem kosztów w strukturach wojskowych.

EPL chce utworzenia wspólnych sił obronnych, które obowiązywałyby jednolite warunki podejmowania interwencji i zasady angażowania się w misje międzynarodowe.

Według manifestu, UE powinna dostosować zasady polityki sąsiedztwa do specyfiki poszczególnych państw, jednocześnie ustanawiając w "Karcie na rzecz sąsiedztwa" wspólne standardy dotyczące praw człowieka i rządów prawa.

"Wszyscy stoimy przed tym samem wyborem: pomiędzy silną UE opartą na wspólnych wartościach, prowadzoną przez najsilniejszą polityczną rodzinę, a słabą Unią, stosującą wczorajsze rozwiązania do dzisiejszych problemów, której przyszłość jest niepewna. Europejska Partia Ludowa jest gotowa, by sprostać tym wyzwaniom. Potrzebujemy jedynie Twojego głosu" - takim stwierdzeniem kończy się manifest EPL. (PAP)

laz/ mrr/ par/ jbr/

bezpieczeństwo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)