Notowania

rosja
28.03.2010 07:33

Manifestacje przeciwko celulozowni nad Bajkałem

O ponownym otwarciu kombinatu celulozowo-papierniczego nad Bajkałem zdecydował premier Putin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sebastian Derungs /<br>World Economic Forum/<br>CC/Flickr)

O ponownym otwarciu kombinatu celulozowo-papierniczego nad Bajkałem zdecydował premier Władimir Putin.

W centrum Petersburga na apel organizatorów manifestacji, m.in. organizacji ekologicznej Greenpeace, około 200 ludzi przyszło z transparentami, które głosiły _ Bajkał to nie szambo _, _ Jesteśmy za przyszłością czystego Bajkału _.

Bajkalski Kombinat Celulozowo-Papierniczy kontrolowany jest przez zaprzyjaźnionego z Kremlem oligarchę Olega Deripaskę. Rząd ma 49 procent akcji kombinatu.
Zorganizowano zbiórkę papieru toaletowego, aby przekazać go Putinowi, który podpisał w styczniu 2010 roku zezwolenie na ponowne otwarcie kombinatu nad brzegiem Bajkału. Jezioro to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.

_ - Jeśli władze mają taką potrzebę papieru i tylko dlatego chcą niszczyć Bajkał, damy im papier _ - powiedział przedstawiciel Greenpeace Dmitrij Artamonow.

Około 500 osób uczestniczyło w podobnym proteście w Ułan Ude, stolicy nadbajkalskiej Buriacji.

Natomiast w Bajkalsku około 700 osób manifestowało w sobotę poparcie dla decyzji o ponownym otwarciu zakładów, zamkniętych w październiku 2008 roku; zatrudniały one według rosyjskich agencji około 1600 ludzi.

W lutym tego roku około 2 tys. osób demonstrowało w Irkucku, domagając się cofnięcia Bajkalskiemu Kombinatowi Celulozowo-Papierniczemu zgody na odprowadzanie ścieków do jeziora Bajkał, a także na składowanie i spalanie odpadów na brzegu.

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz