Notowania

wiadomości
12.12.2011 17:07

Marcin Jabłoński został wojewodą lubuskim

Były marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński (PO) został nowym wojewodą lubuskim. Zastąpił Helenę Hatkę (PO), która po wyborze na senatora złożyła rezygnację z tej funkcji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Były marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński (PO) został nowym wojewodą lubuskim. Zastąpił Helenę Hatkę (PO), która po wyborze na senatora złożyła rezygnację z tej funkcji.

Marcin Jabłoński ma 46 lat, pochodzi ze Szprotawy. Od wielu lat mieszka w Słubicach.

Ukończył filologię germańską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznańską Szkołę Menedżerów, studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

Jest tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego, posiada uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek handlowych.

W 1994 roku Jabłoński został zastępcą burmistrza Słubic. Funkcję tę pełnił przez cztery lata. W 1998 roku został wicewojewodą gorzowskim, w tym samym roku w wyborach samorządowych uzyskał mandat w sejmiku województwa lubuskiego.

W 1999 roku został powołany na stanowisko pierwszego wicewojewody nowo powstałego województwa lubuskiego.

W 2001 r. objął funkcję prezesa słubickiego Zakładu Energetyki Cieplnej, w 2002 r. został radnym powiatowym w Słubicach. W latach 2006-2007 kolejny raz pełnił funkcję wiceburmistrza Słubic, a następnie był starostą powiatu słubickiego.

W sierpniu 2008 r. Marcin Jabłoński został marszałkiem województwa lubuskiego, funkcję tę pełnił do 29 listopada 2010 r. Po odejściu z tego urzędu został prezesem zarządu powiatowego szpitala w Słubicach.

Jabłoński należał do Unii Wolności, z której w 2001 roku przeszedł do Platformy Obywatelskiej. (PAP)

mmd/ par/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz