Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marcin Zaród otrzymał tytuł "Nauczyciela Roku"

0
Podziel się:

#
Dochodzą sylwetki Marcina Zaroda i Lecha Mankiewicza oraz wypowiedź minister edukacji Krystyny
Szumilas.
#

# Dochodzą sylwetki Marcina Zaroda i Lecha Mankiewicza oraz wypowiedź minister edukacji Krystyny Szumilas. #

14.10. Warszawa (PAP) - Marcin Zaród, nauczyciel jęz. angielskiego w V LO im. Janusza Korczaka w Tarnowie, został "Nauczycielem Roku 2013" w konkursie, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli, cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie w Dniu Edukacji Narodowej.

"Dziś nagradzamy najlepszych z najlepszych. Nauczycieli, którzy z pasją i oddaniem, w codziennym kontakcie z młodym człowiekiem przygotowują go do dorosłego życia. Uczą go, że świat jest piękny, że świat jest otwarty. Uczą go, że warto żyć, że warto uczyć się, warto zdobywać umiejętności i być najlepszym. Za to wszystko dziś laureatom i finalistom konkursu serdecznie dziękuję" - powiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas.

Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu Marcin Zaród uczy od 18 lat. "Jestem nauczycielem i lubię to. Lubię uczyć" - powtarza. Jak mówi, uczenie polubił jako trener tańca towarzyskiego podczas studiów. "Zobaczyłem, że to jest to, co mi się podoba, że przekazując młodym ludziom swoje umiejętności, pokazuje im jak fajnie je mieć, zachęcam i zarażam ich do aktywności" - powiedział Zaród dziennikarzom.

Swoich uczniów zachęca do nauki języka angielskiego m.in. wykorzystując do tego gry komputerowe, których jest prawdziwym znawcą (od lat zajmuje się tłumaczeniem ich na język polski). Pokazuje uczniom, ile tracą oglądając filmy z lektorem lub z napisami zamiast w oryginale.

W 2012 r. założył szkolną telewizję internetową T.V.LO z własnym kanałem na YouTube. Rok wcześniej stworzył tzw. Multibibliotekę, czyli autorski projekt udostępniania materiałów multimedialnych do nauki m.in. języka angielskiego, informatyki, matematyki i wiedzy o kulturze. Nagrywa dla swoich uczniów filmy poświęcone zagadnieniom maturalnym.

Jest jednym z twórców tarnowskiej Fabryki Przyszłości, która jest obywatelskim projektem dotyczącym wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji. Uczestniczy też w projekcie Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej realizowanym przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Stowarzyszenie Miasta w Internecie. Jako członek grupy eksperckiej dzieli się swoim doświadczeniem w wykorzystywaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych na lekcjach. Jest aktywnym członkiem facebookowej grupy Superbelfrzy RP.

Po lekcjach wraz z młodzieżą prowadzi warsztaty internetowe dla osób w wieku 50+ w ramach projektu "Latarnicy". Do tej pory przeszkolił około 100 osób, które wcześniej nie zetknęły się z komputerem.

Jury konkursu, na czele którego stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan Kwiatkowski, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Sylwia Głowacka-Wojtachnia, nauczycielka plastyki, muzyki i edukacji artystycznej oraz nauczycielka świetlicy w Zespole Szkół nr 10 w Szczecinie i Jakub Niewiński, polonista i wychowawca w Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie.

Konkursowa kapituła, w skład której wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciela Roku, przyznała też honorowy tytuł "Przyjaciela Szkoły" fizykowi i popularyzatorowi nauki prof. Lechowi Mankiewiczowi, dyrektorowi Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Dzięki niemu coraz więcej zamieszczonych w internecie filmów edukacyjnych Khan Academy ma polską wersję językową. Dzięki jego zaangażowaniu w program Hands-On Universe polscy uczniowie mogą obserwować niebo za pośrednictwem ogromnych teleskopów nie ruszając się ze swoich szkół.

Konkurs "Nauczyciel Roku" odbywał się po raz dwunasty. Organizuje go tygodnik "Głos Nauczycielski" wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Kandydatów zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. (PAP)

dsr/ mrt/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)