Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marek Komorowski p.o. dyrektora RCB

0
Podziel się:

Dotychczasowy zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek
Komorowski został p. o. dyrektora RCB. Wcześniej premier Donald Tusk przyjął dymisję
dotychczasowego szefa RCB Marcina Samsonowicza-Górskiego, który kierował Centrum przez 12 miesięcy.

Dotychczasowy zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Komorowski został p. o. dyrektora RCB. Wcześniej premier Donald Tusk przyjął dymisję dotychczasowego szefa RCB Marcina Samsonowicza-Górskiego, który kierował Centrum przez 12 miesięcy.

Tusk odwołał Samsonowicza-Górskiego we wtorek, natomiast pełnienie obowiązków szefa RCB powierzył Komorowskiemu w środę - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Marek Komorowski jest ekspertem w zakresie ochrony ludności i ratownictwa, zwłaszcza w obszarze współpracy międzynarodowej. Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. W latach 2002-2009 ukończył kursy UE, NATO, ONZ z dziedziny współpracy międzynarodowej w zakresie ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i ratownictwa. Był zastępcą dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności (2007) oraz doradcą komendanta głównego PSP (2009). Uczestniczył w misjach ratowniczych w Czechach (2002), Iranie (2003) i Haiti (2010).

Samsonowicz-Górski stał na czele RCB od grudnia 2009 r. Od tego czasu dwukrotnie podawał się do dymisji - w marcu i czerwcu - tłumacząc to względami rodzinnymi. "Ostatnia dymisja została przyjęta, ale będę pełnił funkcję dyrektora RCB, póki nie zostaną wyjaśnione kwestie systemowe, mianowicie komu tak naprawdę RCB podlega i kogo obsługuje" - mówił w październiku Samsonowicz-Górski. Wyjaśnił, że chodziło mu o podporządkowanie RCB albo wyraźnie premierowi, albo "wzmocnionemu ministrowi spraw wewnętrznych".

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zainaugurowało działalność 2 sierpnia 2008 r. Jego głównym celem jest analizowanie zagrożeń w oparciu o dane uzyskiwane ze wszelkich możliwych źródeł. Analitycy RCB, którego budżet na 2010 rok wynosi 6,7 mln zł, zbierali i przekazywali informacje m.in. podczas tegorocznych powodzi jak również po katastrofie TU-154M.

RCB zapewnia obsługę Rady Ministrów, premiera, szefa MSWiA i Rządowego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego w sprawach zarządzania kryzysowego oraz pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego.

Grzegorz Dyjak (PAP)

gdyj/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)