Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Markowski: 1 sierpnia będzie świętem coraz bardziej kontrowersyjnym

0
Podziel się:

Kolejne święto związane z bataliami i przelaną krwią wbrew pozorom z czasem
będzie stawało się coraz bardziej kontrowersyjne - uważa prof. Radosław Markowski z PAN. Politolog
krytycznie ocenia pomysł ustanowienia świętem ogólnonarodowym rocznicy wybuchu Powstania
Warszawskiego.

*Kolejne święto związane z bataliami i przelaną krwią wbrew pozorom z czasem będzie stawało się coraz bardziej kontrowersyjne - uważa prof. Radosław Markowski z PAN. Politolog krytycznie ocenia pomysł ustanowienia świętem ogólnonarodowym rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. *

Jak powiedział w środę PAP Markowski, Polacy do tej pory żyli w kraju, gdzie pieczołowicie kultywowano pamięć o przelanej krwi, a wydarzenia historyczne, w których zginęło wielu ludzi miały bardzo pozytywne konotacje. "Myślę, że z biegiem lat to się będzie zmieniać. Współczesny świat zmierza ku większemu racjonalizmowi, dąży do pokoju i odrzuca nacjonalizmy. A zatem rocznica Powstania Warszawskiego będzie w kontekście europejskim świętem archaicznym" - powiedział profesor.

Markowski zaznaczył przy tym, że krytycznie podchodzi do oddawania hołdu inicjatorom powstania. "Nieodpowiedzialna decyzja polityczna zakończyła się śmiercią ponad 200 tys. osób" - mówił profesor. Dodał jednocześnie, że nie umniejsza to bohaterstwa samych powstańców.

Profesor uważa, że w dłuższej perspektywie ustanowienie świętem ogólnonarodowym rocznicy Powstania Warszawskiego będzie dzieliło Polaków. "Dziś jeszcze żyją ludzie, który przelewali wówczas krew i z pewnością trudno jest im przyjąć mój punkt widzenia na tę sprawę" - dodał.

Markowski zaznaczył, że jeżeli chcemy w Polsce wprowadzić kolejne święto, to powinno być to upamiętnienie narodowego potencjału intelektualnego, a "nie kolejne święto związane z heroizmem i umieraniem". "Takim świętem mogłaby być np. rocznica obrad Okrągłego Stołu, gdzie właśnie ludzie, nie Duch Święty, nie cud, nie przelana krew, ale rozum ludzki uznał, że trzeba ze sobą rozmawiać, a nie walczyć" - zakończył profesor. (PAP)

pdo/ tot/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)