Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Maroko: Zatrzymano podejrzanych o zamach bombowy w Marrakeszu

0
Podziel się

Marokańska policja aresztowała w czwartek trzy osoby podejrzane
o udział w zamachu bombowym na kawiarnię w centrum Marrakeszu, w którym zginęło 16 osób, a 21
zostało rannych. Główny podejrzany jest "lojalny" wobec Al-Kaidy - podała policja.

bEhhWdnV

Marokańska policja aresztowała w czwartek trzy osoby podejrzane o udział w zamachu bombowym na kawiarnię w centrum Marrakeszu, w którym zginęło 16 osób, a 21 zostało rannych. Główny podejrzany jest "lojalny" wobec Al-Kaidy - podała policja.

Państwowa agencja informacyjna podała, że wszyscy zatrzymani to Marokańczycy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że główny podejrzany jest "biegły w ideologii dżihadu i wykazuje lojalność wobec Al-Kaidy", a w przeszłości wielokrotnie próbował dostać się do Czeczenii i Iraku, by tam walczyć u boku islamskich bojowników, nim ostatecznie zdecydował się przeprowadzić atak w Maroku.

bEhhWdnX

Dzięki instrukcjom zdobytym przez internet skonstruował dwie bomby. Ubrany jak turysta podłożył je w kawiarni Argana na popularnym wśród turystów placu Dżama el-Fna, który znajduje się w sercu Starego Miasta, po czym zdalnie zdetonował. Jak podają media, w zamachu użyto tego samego materiału wybuchowego co w atakach w Londynie w 2005 roku.

Z oświadczenia MSW wynika, że celem zamachu była kawiarnia, ponieważ odwiedzało ją wielu turystów.

Zdaniem zachodnich ekspertów ds. bezpieczeństwa zamach był najprawdopodobniej wymierzony w marokański przemysł turystyczny, który stanowi ważne źródło dochodów tego państwa.

Zamach z 28 kwietnia br. to pierwszy tego typu atak od 2003 roku. W gospodarczej stolicy Maroka, Casablance, doszło wtedy do pięciu samobójczych zamachów bombowych, w których zginęły 33 osoby. (PAP)

bEhhWdod

akl/

8925532 8925390 8925550

bEhhWdoy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)