Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Marsz dla pokoju" między Macedończykami i Albańczykami

0
Podziel się:

Protestowali przeciwko niedawnym starciom na tle etnicznym między młodzieżą macedońską i albańską .

"Marsz dla pokoju" między Macedończykami i Albańczykami
(Wayan Vota/CC/Flickr)

W stolicy Macedonii Skopje około 2 tys. osób wyrażało swój protest w * *_ Marszu dla pokoju _. Demonstrowali * *przeciwko niedawnym starciom na tle etnicznym między młodzieżą macedońską i albańską .

Wcześniej w tym miesiącu kilkanaście osób zostało rannych w czasie trwających przez kilka dni starć w Skopje i Tetovie. Były to największe zamieszki w Macedonii od 2001 roku.

W demonstracji w Skopje wzięli udział działacze ponad 70 organizacji społecznych, intelektualiści i dziennikarze. Uczestniczył w niej także prezydent Gjorge Iwanow, nie wygłaszając jednak żadnego przemówienia.

Demonstrujący, którzy przyszli na wezwanie organizacji pozarządowych, nieśli tablice z napisami: _ Razem dla pokoju _ po macedońsku i albańsku. _ Jesteśmy tutaj, by pokazać, że jest wielu ludzi, którzy mają dosyć tych konfliktów. Chcemy pokazać, że pragniemy być razem _ - powiedział jeden z organizatorów, Petrit Saracini, cytowany przez agencję AFP.

W pierwszej połowie marca w Skopje i Tetovie, miasta o większości albańskiej, doszło do starć na tle etnicznym. Według mediów ich inspiratorami była radykalna młodzież z obu grup narodowościowych, macedońskiej i albańskiej. Uczestnicy zamieszek używali metalowych prętów, noży i kijów baseballowych, atakowali także pojazdy komunikacji miejskiej i przechodniów na ulicach.

Były to największe etniczne starcia od 2001 roku, gdy Macedonia otarła się o wojnę domową. Mniejszość albańska, stanowiąca około 25 proc. z 2,1 mln mieszkańców kraju, wywołała krwawy konflikt etniczny, który trwał pół roku i kosztował życie prawie 90 osób.

Walki zakończyły się zawarciem pod patronatem NATO i Unii Europejskiej w sierpniu 2001 roku porozumienia pokojowego z Ochrydy, przewidującego poszerzenie praw mniejszości albańskiej. Możliwość kolejnego wybuchu starć w Macedonii jest wciąż duża, zwłaszcza w kontekście niepodległości ogłoszonej cztery lata temu przez Albańczyków w sąsiednim Kosowie.

O sytuacji na Bałkanach czytaj w Money.pl
W tej sprawie Serbowie są wyjątkowo zgodni Głosowanie _ było pogwałceniem porządku konstytucyjnego Republiki Kosowo _ - alarmuje parlament Kosowa w Prisztinie.
Wielu zamarzniętych, ponad 70 tys. odciętych Fala mrozów i bardzo obfite opady śniegu, od wielu dni paraliżują Bałkany. W wielu regionach wprowadzono stan wyjątkowy.
Ma rozwiązanie dla Kosowa. Chce jak Irlandia Prezydent Serbii Boris Tadić zaproponował rozwiązanie problemu Kosowa według wzorca irlandzkiego dodając, że choć Irlandia nie uznaje podziału swego terytorium, to jest członkiem Unii Europejskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)