Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marszałek Bogdan Borusewicz z wizytą w Mongolii

0
Podziel się:

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który od poniedziałku przebywa z
oficjalną wizytą w Mongolii, spotkał się w Ułan Bator z prezydentem tego kraju Cachiagijnem
Elbegdordżem, a także z premierem Norowynem Altanchujagiem i przewodniczącym parlamentu Zandaakhuu
Enkhboldem.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który od poniedziałku przebywa z oficjalną wizytą w Mongolii, spotkał się w Ułan Bator z prezydentem tego kraju Cachiagijnem Elbegdordżem, a także z premierem Norowynem Altanchujagiem i przewodniczącym parlamentu Zandaakhuu Enkhboldem.

Borusewicz składa wizytę w Ułan Bator na zaproszenie przewodniczącego Wielkiego Churału Państwowego (parlamentu Mongolii).

"W czasie poniedziałkowych spotkań rozmawiano o inwestycjach polskich przedsiębiorców w wydobycie surowców mineralnych w Mongolii, a także o inwestycjach kapitału mongolskiego w Polsce" - poinformował PAP wicedyrektor Gabinetu Marszałka Senatu Zdzisław Iwanicki.

W kolejnych dniach Borusewicz wygłosi wykład dla studentów polonistyki oraz kadry akademickiej Państwowego Uniwersytetu Mongolii. W polskim konsulacie spotka się też z Mongołami mającym związki z Polską i miejscowymi polonofilami.

Pod koniec stycznia tego roku szef mongolskiego państwa Cachiagijn Elbegdordż złożył oficjalną wizytę w Polsce. Delegacja mongolska odwiedziła Warszawę i Gdańsk.

Cachiagijn Elbegdordż spotkał się z Borusewiczem, a także m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim, b. prezydentem Lechem Wałęsą oraz marszałek Sejmu Ewą Kopacz.

Podstawą gospodarki Mongolii jest wydobycie węgla, miedzi i złota. Według danych Ministerstwa Górnictwa Mongolii sektor wydobywczy wytwarza 22 proc. PKB (13,3 mld dol w 2012 roku). Surowce mineralne mają 89 proc. udziału w całości eksportu kraju i przynoszą 70 proc. przychodów skarbu państwa z tytułu podatków.

Z badań geologicznych wynika, że w kraju jest 80 pokładów różnych pierwiastków nadających się do przemysłowego wydobycia, w tym również pierwiastków ziem rzadkich. Do 2011 r. największy udział w eksporcie surowców kopalnianych miały rudy miedzi, a od 2012 r. na pierwszym miejscu jest węgiel energetyczny i węgiel koksujący.

Choć mongolski przemysł wydobywczy przyciąga najwięcej inwestycji zagranicznych, których wartość szacowana jest na 22 mld dol., to wśród nich nie ma na razie polskich firm wydobywczych. Najwięcej kapitału napłynęło do Mongolii z Chin, Kanady i Australii.

Poza górnictwem ważnym polem współpracy polsko-mongolskiej może być przetwórstwo mięsa i skór. Mongolia jest krajem, którego gospodarka była przez lata oparta na hodowli bydła; do dziś utrzymywane jest stado około 40 mln sztuk. Przemysłowi przetwórczemu brakuje jednak nowoczesnych technologii i w tej dziedzinie - według doradcy mongolskiego prezydenta - istnieją perspektywy współpracy z Polską.

Podstawę polskiego eksportu do Mongolii stanowią produkty spożywcze. Dużym powodzeniem cieszą się w Mongolii polskie przetwory, zwłaszcza ogórki kiszone i konserwowe oraz kompoty i dżemy. Konkurencja na tym rynku jest duża, ale polskie przetwory cenione są za swą jakość.

Trudność w rozwoju biznesowych relacji między Polską a Mongolią może stanowić brak polskiej ambasady w tym kraju. Placówka została zamknięta 31 lipca 2009 roku. w 2011 r. w Ułan Bator otwarto konsulat honorowy RP. (PAP)

mzk/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)