Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Marszałek Borusewicz z wizytą w Tunezji

0
Podziel się

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczął w niedzielę wizytę w Tunezji;
celem podróży jest wspieranie przemian demokratycznych zachodzących w tym kraju.

bEhGsPtx

*Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczął w niedzielę wizytę w Tunezji; celem podróży jest wspieranie przemian demokratycznych zachodzących w tym kraju. *

Jak sam mówił, chce pomóc Tunezyjczykom rozwiązywać ich problemy i podzielić się doświadczeniem w dochodzeniu do demokracji.

Polska jest jednym z krajów, który aktywnie zaangażował się we wsparcie tymczasowych władz Tunezji w procesie demokratycznych przemian. W połowie kwietnia w Tunezji przebywała delegacja z b. prezydentem Lechem Wałęsą.

bEhGsPtz

Wizyta polskiej delegacji na czele z marszałkiem Borusewiczem odbywa się w trudnym momencie dla Tunezji. 24 lipca mają odbyć się tam pierwsze w pełni demokratyczne wybory do Zgromadzenia Narodowego, mającego uchwalić nową konstytucję państwa po obaleniu w styczniu dyktatury prezydenta Ben Alego. Jednak obecnie z tygodnia na tydzień narasta napięcie, o czym świadczy m.in. ubiegłotygodniowa fala demonstracji przeciwko obecnym władzom i cieszącej się największym poparciem umiarkowanej partii islamistycznej Ennahda, zakazanej za poprzednich rządów.

"Jadę do Tunezji po to, aby zorientować się w sytuacji i nawiązać kontakt z nowymi siłami, które doszły do władzy po rewolucji tunezyjskiej. Pamiętając o tym, co zrobiliśmy w Polsce, powinniśmy zastanowić się jaką dać perspektywę dla społeczeństw w Afryce Północnej, które w tej chwili tworzą nowy system polityczny i spoglądają w naszą stronę. Trzeba odpowiedzieć na ich konkretne problemy" - mówił Borusewicz dziennikarzom.

W jego ocenie, w interesie Polski i całej Europy jest "zainstalowanie na długie lata władzy demokratycznej" zarówno w Tunezji, gdzie zaczęła się "jaśminowa rewolucja", jak i w pozostałych krajach Afryki Północnej.

Borusewicz o przemianach demokratycznych rozmawiać będzie m.in. z tymczasowym prezydentem Tunezji Fuadem Mebazą, tymczasowym premierem Bedżim Kaidem Essebsim oraz z członkami Najwyższej Instancji ds. Obrony Zdobyczy Rewolucji. Będzie również gościem przedstawicieli partii politycznych, w tym Ennahdy oraz działaczy obywatelskich. W ramach lekcji demokracji wygłosi wykład na Uniwersytecie El Manar w Tunisie nt. "Zmiany demokratyczne to nie mit, a rzeczywistość".

bEhGsPtF

Innym bardzo ważnym aspektem wspierania przez Polskę przemian demokratycznych w krajach Maghrebu jest objęcie przez nasz kraj 1 lipca przewodnictwa w Unii Europejskiej. Polscy dyplomaci, a także eksperci niejednokrotnie podkreślali, że wydarzenia w ostatnim czasie w Afryce Północnej będą miały znaczenie dla polskiej prezydencji. MSZ podkreślało także, że polskie zaangażowanie w budowę demokracji w krajach afrykańskich wzmacnia naszą politykę dot. programu Partnerstwa Wschodniego, któremu nie służyłoby całkowite odcięcie się od wydarzeń w Afryce Północnej.

Po ubiegłotygodniowych demonstracjach wprowadzono w Tunisie godzinę policyjną, uzasadniając to koniecznością ochrony bezpieczeństwa obywateli. W opinii OBWE, Tunezja dobrze rozpoczęła proces transformacji, lecz stoi w obliczu wyzwania, jakim jest szybkie spełnienie oczekiwań obywateli.

Z Tunisu Andrzej Gajcy (PAP)

agy/ jo/ malk/

bEhGsPua
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)