Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marszałek Kopacz na zakończeniu obchodów Roku Korczaka w Estonii

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz i przewodnicząca estońskiego parlamentu
(Riigikogu) Ene Ergma wzięły w środę udział w uroczystym zakończeniu Roku Janusza Korczaka w
Estonii.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz i przewodnicząca estońskiego parlamentu (Riigikogu) Ene Ergma wzięły w środę udział w uroczystym zakończeniu Roku Janusza Korczaka w Estonii.

"Janusz Korczak zasłużył sobie na to, by jego rok był szczególnie zapamiętany" - podkreśliła Kopacz. Zwróciła uwagę na duże zainteresowanie konkursami korczakowskimi, które były organizowane w Estonii.

Zaznaczyła, że Korczak był nie tylko lekarzem czy pedagogiem, ale "przede wszystkim człowiekiem, który mówił, że dziecko to początek nauki szacunku dla drugiego człowieka". "Wszyscy wiemy, że nie ma praw dorosłego człowieka bez praw dziecka" - dodała.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podkreślił, że uchwała Sejmu ustanawiająca 2012 rok Rokiem Korczaka ma niemal moc rezolucji ONZ. "W prawie 100 krajach na świecie nie tylko mówiono o Korczaku, ale wdrażano jego idee" - zaznaczył.

"Jak mi powiedział estoński rzecznik praw dziecka, Rok Korczaka stworzył platformę do otwarcia się na sprawy dzieci" - dodał Michalak. Zwrócił uwagę, że w Estonii m.in. rozpoczęła się dyskusja o całkowitym zakazie bicia dzieci.

Ambasador RP w Estonii Grzegorz M. Poznański zauważył, że Estończycy kochają dzieci, a Rok Korczaka był okazją, by rozmawiać na temat jego przesłania, nie tylko dotyczącego dzieci, ale i odpowiedzialności czy praw człowieka.

"Szykujemy niespodziankę dla estońskiego parlamentu. Wszystkie listy, które dzieci nadesłały w konkursie, chcemy przesłać do parlamentu, by parlamentarzyści mogli sobie przeczytać, czego by chciały dzieci w Estonii" - mówił Poznański.

Jak dodał, mówiąc o Korczaku promowano także Polskę i była to okazja, by przypomnieć polską historię.

W 2012 r. w Estonii zrealizowano liczne przedsięwzięcia mające na celu pielęgnowanie pamięci Korczaka. Były wśród nich m.in. konkursy literackie i plastyczne oraz warsztaty i lektura książek Janusza Korczaka, a także prezentacja w estońskiej telewizji filmu Andrzeja Wajdy "Korczak". Przekazane zostały również do bibliotek w różnych częściach Estonii specjalne wydania książki "Król Maciuś Pierwszy".

Estońskie obchody Roku Korczaka obejmowały również organizację wystaw oraz seminarium "Zreformować świat to znaczy zreformować wychowanie" - dla pedagogów i organizacji zajmujących się ochroną praw dzieci.

Celem inicjatyw podejmowanych podczas Roku Korczakowskiego przez polską ambasadę w Tallinnie było również propagowanie idei ochrony praw dziecka.

Z Tallinna Agnieszka Szymańska (PAP)

ajg/ jo/ mc/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)