Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Marszałek Sejmu wylądował w Moskwie

0
Podziel się:

#
dochodzą szczegóły dot. m.in. powrotu do kraju, składu delegacji
#

bEUWOBEB

# dochodzą szczegóły dot. m.in. powrotu do kraju, składu delegacji #

08.05. Moskwa (PAP) - Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski wylądował w sobotę w Moskwie, gdzie udał się z dwudniową wizytą. Spotka się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, weźmie udział w obchodach 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami oraz wręczy odznaczenia obywatelom rosyjskim.

To pierwsza podróż zagraniczna Komorowskiego w roli wykonującego obowiązki głowy państwa. Marszałek Sejmu pełni tę rolę po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia. Komorowski udał się do stolicy Rosji Embraerem 170 - wyczarterowanym od LOT-u, obsługiwanym przez cywilną załogę.

bEUWOBED

Marszałkowi towarzyszą m.in. szef BBN Stanisław Koziej, współprzewodniczący polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych Adam Rotfeld, reżyser Andrzej Wajda oraz gen. Wojciech Jaruzelski.

Nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do dyplomatycznych, wiadomo, że strona polska planuje, aby marszałek Sejmu w drodze powrotnej pojechał również do Smoleńska. Według nieoficjalnych źródeł, Komorowski wraz z delegacją pojechałby z Moskwy do Smoleńska samochodem. Niewykluczone, że powrót do kraju polskiej delegacji odbyłby się przez Mińsk - tych informacji nie potwierdzają na razie oficjalnie ani Kancelaria Sejmu, ani MSZ.

Na godz. 14.30 (czasu rosyjskiego) zaplanowane jest spotkanie na Kremlu z prezydentem Miedwiediewem. Tam również ma się odbyć ceremonia wręczenia odznaczeń 20 osobom biorącym udział w działaniach podjętych przez stronę rosyjską po katastrofie pod Smoleńskiem.

O godz. 18.15 marszałek Sejmu złoży kwiaty na Cmentarzu Dońskim. Następnie w polskiej ambasadzie w Moskwie Komorowski podczas uroczystego przyjęcia, odznaczy obywateli rosyjskich zasłużonych w ujawnieniu prawdy o zbrodni katyńskiej. Podczas tej uroczystości nastąpi również przekazanie odnalezionego na miejscu katastrofy polskiego samolotu godła RP.

bEUWOBEJ

W niedzielę od godz. 10 Komorowski będzie uczestniczył w obchodach 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej, następnie zostaną złożone kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po południu planowane jest uroczyste przyjęcie wydane przez prezydenta Rosji. Polska delegacja ma wrócić do Warszawy w niedzielę wieczorem.

Marszałek spotka się w Moskwie ponadto z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz prezydentem Izraela Szimonem Peresem.

Komorowski zapowiedział, że podczas wizyty w Moskwie zaprosi do Polski prezydenta Rosji. Jak zaznaczył, zaproszenie to powinno być jednak ponowione po czerwcowych wyborach prezydenckich w Polsce. Z prezydentem Rosji marszałek Sejmu będzie rozmawiał o postępach w śledztwie prowadzonym w sprawie przyczyn katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz o zbrodni katyńskiej.

Prezydent Miedwiediew zaprosił Komorowskiego do udziału w moskiewskich uroczystościach podczas spotkania 18 kwietnia w Krakowie przed uroczystościami pogrzebowymi pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. W tegorocznej defiladzie na Placu Czerwonym w Moskwie weźmie udział ok. 10 tys. żołnierzy rosyjskich, a także żołnierze z zagranicy, m.in. z Polski. (PAP)

bEUWOBEK

eaw/ dym/

bEUWOBFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)