Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Marszałek Sejmu wylądował w Moskwie

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski wylądował
w sobotę w Moskwie, gdzie udał się z dwudniową wizytą. Spotka się z prezydentem Rosji Dmitrijem
Miedwiediewem, weźmie udział w obchodach 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami oraz
wręczy odznaczenia obywatelom rosyjskim.

bEUmUJqZ

Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski wylądował w sobotę w Moskwie, gdzie udał się z dwudniową wizytą. Spotka się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, weźmie udział w obchodach 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami oraz wręczy odznaczenia obywatelom rosyjskim.

To pierwsza podróż zagraniczna Komorowskiego w roli wykonującego obowiązki głowy państwa. Marszałek Sejmu pełni tę rolę po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia. Komorowski udał się do stolicy Rosji Embraerem, wyczarterowanym od LOT-u.

W sobotę po południu na Kremlu Komorowski ma się spotkać z prezydentem Miedwiediewem. Po tym spotkaniu przewidziano złożenie kwiatów na Cmentarzu Dońskim. Wieczorem w polskiej ambasadzie w Moskwie odbędzie się uroczysta ceremonia wręczenia odznaczeń rosyjskim obywatelom.

bEUmUJrb

W niedzielę od godz. 10 Komorowski będzie uczestniczył w obchodach 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej, następnie zostaną złożone kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po południu planowane jest uroczyste przyjęcie wydane przez prezydenta Rosji. Polska delegacja ma wrócić do Warszawy w niedzielę wieczorem.

Marszałek spotka się w Moskwie ponadto z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz prezydentem Izraela Szimonem Peresem.

Komorowski zapowiedział, że podczas wizyty w Moskwie zaprosi do Polski prezydenta Rosji. Jak zaznaczył, zaproszenie to powinno być jednak ponowione po czerwcowych wyborach prezydenckich w Polsce. Z prezydentem Rosji marszałek Sejmu będzie rozmawiał o postępach w śledztwie prowadzonym w sprawie przyczyn katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz o zbrodni katyńskiej.

Prezydent Miedwiediew zaprosił Komorowskiego do udziału w moskiewskich uroczystościach podczas spotkania 18 kwietnia w Krakowie przed uroczystościami pogrzebowymi pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. W tegorocznej defiladzie na Placu Czerwonym w Moskwie weźmie udział ok. 10 tys. żołnierzy rosyjskich, a także żołnierze z zagranicy, m.in. z Polski. (PAP)

bEUmUJrh

eaw/ dym/

bEUmUJrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)