Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marszałek Senatu spotkał się z emirem Kataru

0
Podziel się:

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz spotkał się w czwartek z przebywającym z
dwudniową wizytą w Polsce emirem Kataru szejkiem Hamadem ibn Chalifą as-Sani . Głównym tematem
rozmowy była sytuacja w krajach Afryki Północnej.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz spotkał się w czwartek z przebywającym z dwudniową wizytą w Polsce emirem Kataru szejkiem Hamadem ibn Chalifą as-Sani . Głównym tematem rozmowy była sytuacja w krajach Afryki Północnej.

Borusewicz w rozmowie z PAP po spotkaniu przypomniał, że w 2008 r. odwiedził Katar w ramach swojej kilkudniowej podróży na Bliski Wschód. "Zostałem wtedy przyjęty przez emira. Odbyliśmy bardzo dobrą rozmowę, która dotyczyła stosunków polsko-katarskich, kultury. Jego żona jest fanką muzyki Chopina, oni byli w związku z tym dwukrotnie prywatnie w Polsce" - powiedział marszałek Senatu.

Jak dodał, z emirem rozmawiali także o dostawach katarskiego gazu skroplonego do naszego kraju. "Wtedy to wszystko było jeszcze projektem trochę mgławicowym. W tej chwili budujemy terminal, mamy kontrakt z Katarem na dostarczanie gazu" - zaznaczył marszałek.

Czwartkowa rozmowa - powiedział Borusewicz - dotyczyła raczej spraw politycznych niż gospodarczych. "Rozmawialiśmy na temat sytuacji w północnej Afryce. Powiedziałem emirowi, że Polska docenia rolę Kataru w interwencji w Libii" - relacjonował marszałek Senatu.

Jak zauważył, Katar to jedyny kraj arabski, który wysłał wojska do Libii, co - podkreślił - "było bardzo ważne, bo uniemożliwiło Kadafiemu tłumaczenie, że jest to wyłącznie interwencja Europy, że to jest nowa walka krzyżowców z islamem".

"Akurat dzisiaj przyszła informacja o ujęciu i śmierci Kadafiego. Emir Kataru mówił, że faktycznie Kadafi był człowiekiem strasznym, który stosował represje na bardzo szeroką skalę" - powiedział Borusewicz.

Emir Kataru - relacjonował marszałek Senatu - zwrócił też uwagę na sytuację w Jemenie, która jest nadal napięta. "Prosił o to, by Europa się w tej sprawie bardziej zaangażowała. Represje prezydenta Alego Abd Allaha Salaha, użycie siły przybiera coraz szerszą skalę" - powiedział Borusewicz.

Jak dodał, poinformował emira Kataru, że oddźwięk rewolucji arabskiej w Polsce był bardzo pozytywny. "Powiedziałem mu, że mamy dobry kontakt z tą młodzieżą, która te rewolucje robiła, że zaprosiliśmy tych młodych ludzi we wrześniu do Gdańska na obchody 30. rocznicy pierwszego zjazdu Solidarności" - powiedział. Jak dodał, zwrócił też uwagę emira Kataru na polskie doświadczenia transformacyjne.

"Troszkę rozmawialiśmy też na temat piłki nożnej. Emir zwrócił uwagę, że w przyszłym toku w Polsce odbędą się mistrzostwa Europy w tym sporcie i że spodziewa się, że przyjedzie na Euro2012" - powiedział Borusewicz.

Zwrócił uwagę, że w 2020 roku w Katarze są z kolei mistrzostwa świata w piłce nożnej. "Emir wyraził opinię, że firmy, które robiły u nas stadiony i sprawdziły się, przejdą także do Kataru" - relacjonował marszałek Senatu.

Borusewicz podkreślił, że Katar odgrywa bardzo ważną rolę w regionie. "Jego znaczenie jest znacznie większe niż mogłaby na to wskazywać powierzchnia tego kraju czy liczba ludności" - zaznaczył. Powodem tego - ocenił - są z jednej strony olbrzymie złoża gazu a z drugiej - duża polityczna aktywować Kataru.

Wcześniej w czwartek Hamad ibn Chalifa as-Sani spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. W obecności obu głów państw podpisano w Pałacu Prezydenckim m.in. umowę o współpracy turystycznej między Polską a Katarem.

Wieczorem prezydent wyda oficjalny obiad na cześć emira. W środę rano szejk Hamad ibn Chalifa As-Sani spotka się z premierem Donaldem Tuskiem.

W 2009 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Qatargas Operating Company Ltd. umowę na dostawy do Polski gazu skroplonego - LNG. PGNiG i Qatargas ustaliły, że dostawy LNG będą realizowane od 2014 roku przez 20 lat w wysokości ok. 1 mln ton LNG rocznie (ok. 1,5 mld m sześc.). Gaz ma być odbierany za pomocą budowanego terminalu LNG w Świnoujściu. (PAP)

mzk/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)