Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marszałek Senatu spotkał się z szefem parlamentu Pakistanu

0
Podziel się:

Wzmocnienie relacji polsko-pakistańskich w zakresie wymiany handlowej i
współpracy przemysłów obronnych to temat środowego spotkania w Warszawie marszałka Senatu Bogdana
Borusewicza z przewodniczącym Senatu Islamskiej Republiki Pakistanu Syedem Nayyerem Hussainem
Bokharim.

Wzmocnienie relacji polsko-pakistańskich w zakresie wymiany handlowej i współpracy przemysłów obronnych to temat środowego spotkania w Warszawie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza z przewodniczącym Senatu Islamskiej Republiki Pakistanu Syedem Nayyerem Hussainem Bokharim.

Przewodniczący pakistańskiego Senatu odwiedza Polskę w ramach rewizyty; w listopadzie ubiegłego roku Pakistan odwiedził Borusewicz.

Podczas briefingu prasowego po spotkaniu z Borusewiczem Syed Nayyer Hussain Bokhari powiedział, że Polska jest dla Pakistanu bardzo ważnym krajem z punktu widzenia stosunków z Unią Europejską. "Mamy nadzieję, że nasze dobre wzajemne relacje przełożą się na wsparcie Polski w naszych rozmowach z UE" - powiedział szef Senatu Pakistanu.

Wyraził nadzieję, że Polska wesprze Pakistan w negocjacjach z UE w sprawie pakietu GSP+ (The Generalized System of Preferences), który dotyczy preferencji celnych dla towarów eksportowanych z krajów rozwijających się, takich jak Pakistan, na teren Unii.

Jak powiedział Syed Nayyer Hussain Bokhari, z marszałkiem Senatu rozmawiał przede wszystkim o wzmocnieniu relacji polsko-pakistańskich w zakresie wymiany handlowej i współpracy przemysłów obronnych naszych krajów. Poinformował, że tematem spotkania były też relacje pakistańsko-afgańskie. Wyraził nadzieję na wsparcie społeczności międzynarodowej dla prowadzonej przez jego kraj walki z terroryzmem.

Borusewicz wyraził zadowolenie, że zaledwie po kilku miesiącach po jego wizycie w Pakistanie doszło do rewizyty przewodniczącego Senatu Pakistanu w Polsce. Jak mówił, w Warszawie z Syedem Nayyerem Hussainem Bokharim rozmawiał m.in na temat umów o pomocy prawnej oraz współpracy wojskowej.

"Przewodniczący pakistańskiego parlamentu zwrócił też uwagę, że Pakistan jest zainteresowany kształceniem swoich studentów w Polsce szczególnie, jeżeli chodzi o kierunki związane z wydobyciem ropy naftowej, gazu ziemnego czy węgla" - powiedział Borusewicz.

Marszałek Senatu podkreślił, że zarówno dla Polski oraz UE, jak też dla mieszkańców Pakistanu, bardzo istotne jest to, że w tym kraju doszło już po raz drugi do demokratycznych wyborów, które zostały dobrze ocenione przez obserwatorów.

"Nastąpiło po raz pierwszy przekazanie władzy rządowi cywilnemu, wyłonionemu w demokratycznych wyborach. To wzmacnia pozycję Pakistanu na świecie, a także wolę współpracy ze strony państw UE" - podkreślił Borusewicz.

Jak powiedział, chociaż Pakistan ma wiele problemów gospodarczych i politycznych, to jest też państwem o dobrych perspektywach na przyszłość. Zwrócił uwagę, że Pakistan odgrywa ogromną rolę, jeśli chodzi o stabilizację sytuacji w całym regionie.

W połowie maja w Pakistanie odbyły się wybory do parlamentu i władz prowincji. Przejdą one do historii tego kraju jako pierwsze, po których rząd cywilny (dotrwał do końca kadencji) przekaże władzę następnemu cywilnemu gabinetowi.

Borusewicz i Syed Nayyer Hussain Bokhari otworzyli w środę wystawę "Polska i Pakistan - trwała przyjaźń" poświęconą Polakom, którzy przyczynili się do rozwoju stosunków polsko-pakistańskich.

Szef pakistańskiego parlamentu spotka się w środę również z marszałek Sejmu Ewą Kopacz, a także z wicepremierem, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim oraz prezesem Krajowej Izby Gospodarczej Andrzejem Arendarskim.

Marszałek Senatu w listopadzie 2012 r. złożył czterodniową wizytę w Pakistanie, podczas której spotkał się z władzami tego kraju m.in. premierem Rają Pervezem Ashrafem, minister spraw zagranicznych Hiną Rabbani Khar oraz szefem resortu sprawiedliwości Farooqiem Hamidem Naekiem.

Borusewicz rozmawiał m.in. na temat umowy o pomocy prawnej i poszerzaniu kontaktów gospodarczych, a także o postępach w śledztwie dotyczącym Piotra Stańczaka, Polaka zamordowanego przez talibów. Polski geolog został uprowadzony we wrześniu 2008 r. i zamordowany w lutym 2009 r. Porywacze żądali zwolnienia czterech swoich towarzyszy z pakistańskich więzień. (PAP)

mzk/ mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)