Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marszałkowie województw o transporcie i energii odnawialnej

0
Podziel się:

Przyspieszenia prac nad tworzeniem zasad
polityki transportowej i nad przepisami ułatwiającymi
wykorzystanie energii odnawialnej domagają się samorządowcy -
uczestnicy obrad Konwentu Marszałków Województw RP w Lublinie.

Przyspieszenia prac nad tworzeniem zasad polityki transportowej i nad przepisami ułatwiającymi wykorzystanie energii odnawialnej domagają się samorządowcy - uczestnicy obrad Konwentu Marszałków Województw RP w Lublinie.

W jednym z przyjętych w piątek, na zakończenie dwudniowych obrad, stanowisk marszałkowie wyrazili zaniepokojenie przedłużającym się procesem tworzenia zasad i kierunków polityki transportowej państwa. Ich zdaniem, brak takiego dokumentu wpływa negatywnie m.in. na poziom wykorzystania środków z Unii Europejskiej na inwestycje infrastrukturalne. Potrzebna jest ustawa o transporcie publicznym - uważa marszałek województwa lubelskiego Edward Wojtas.

Obecny na konwencie wiceminister transportu Bogusław Kowalski zachęcał samorządowców do udziału w konsultacjach projektów w sprawie polityki transportowej, szczególnie tych dotyczących regionalnych przewozów kolejowych i spółek samorządowo-kolejowych. Zapewnił, że rząd pracuje nad projektem oddłużenia kolei. "Powinno to być jednak połączone z taką restrukturyzacją kolei, aby po oddłużeniu nie generowały już kolejnych długów" - zaznaczył.

Kowalski przedstawił strategię rozwoju transportu na lata 2007- 2013, która przewiduje m.in. wybudowanie 500 km autostrad, 1500 km dróg ekspresowych i modernizację 1500 km dróg kolejowych.

Marszałkowie zwrócili także uwagę na pilną potrzebę stworzenia regulacji prawnych określających warunki rozwoju rynku biopaliw i energetyki cieplnej opartej na odnawialnych źródłach energii. W przyjętym stanowisku samorządowcy podkreślili, że jest to konieczne dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju, stanu środowiska naturalnego, ale też przyczyni się do poprawy warunków życia w poszczególnych regionach.

Według planów rządu, które przedstawił wicedyrektor departamentu gospodarki ziemią w resorcie rolnictwa Kazimierz Żmuda, w Polsce do 2010 roku odnawialne źródła energii będą stanowiły 7,5 procent ogólnego bilansu paliwowo - energetycznego kraju, a w 2020 - 14 procent. Obecnie jest to 3 procent.

Odnawialne źródła energii to biomasa i biogaz uzyskiwane z roślin, promieniowanie słoneczne, źródła geotermalne, a także wiatr i woda wykorzystywane w elektrowniach.

Obrady w Lublinie były ostatnim posiedzeniem Konwentu na Lubelszczyźnie; w następnym półroczu marszałkowie będą obradować w województwie wielkopolskim.(PAP)

ren/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)