Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Marsze, parady i biegi z okazji Święta Niepodległości w całym kraju

0
Podziel się

W całym kraju w niedzielę i poniedziałek odbędą się marsze, parady i
wydarzenia sportowe związane ze Świętem Niepodległości. W stolicy na marsz "Razem dla Niepodległej"
zaprasza prezydent Bronisław Komorowski.

bEraLzcl

W całym kraju w niedzielę i poniedziałek odbędą się marsze, parady i wydarzenia sportowe związane ze Świętem Niepodległości. W stolicy na marsz "Razem dla Niepodległej" zaprasza prezydent Bronisław Komorowski.

W Warszawie 11 listopada odbędzie się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, po której rozpocznie się marsz z udziałem prezydenta. Odbędzie się też Bieg Niepodległości oraz organizowany przez narodowców "Marsz Niepodległości".

W Krakowie oficjalne obchody rozpoczną się od złożenia kwiatów przed pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej. W Katedrze Wawelskiej odprawiona zostanie msza za ojczyznę, potem sprzed katedry na pl. Matejki przejdzie pochód patriotyczny. Z okazji święta wokół Plant będzie kursował "Tramwaj Patriotyczny". Oficjalne obchody zakończy organizowana na Rynku Głównym Lekcja Śpiewania.

bEraLzcn

11 listopada własne obchody Święta Niepodległości w Krakowie organizuje PiS. Uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II na Wawelu, a po mszy w katedrze - także na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Potem odbędzie się przemarsz z Wawelu przed Krzyż Katyński, gdzie przewidziano przemówienia m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W Poznaniu po oficjalnych uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości rozpoczną się imieniny ul. Św. Marcin. Imprezę rozpocznie kolorowy korowód. Po jego przejściu prezydent Poznania przekaże św. Marcinowi klucze do miasta i podzieli się z mieszkańcami rogalem. W korowodzie wezmą udział m.in. grupy rekonstrukcyjne. Impreza zakończy się koncertem Ani Rusowicz oraz pokazem sztucznych ogni.

We Wrocławiu w południe przez centrum przejdzie XII Radosna Parada Niepodległości. Co roku biorą w niej udział m.in. uczniowie wrocławskim szkół, a prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi towarzyszy sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego. Wieczorem ulicami miasta przejdzie manifestacja organizowana przez Narodowe Odrodzenie Polski.

W Gdańsku ulicami historycznego centrum miasta przejdzie parada, w której wezmą udział m.in. członkowie grup rekonstrukcji historycznych, np. konni ułani i husaria oraz średniowieczni rycerze. Będzie można też zobaczyć zabytkowe pojazdy. Parada zakończy się przy pomniku Jana III Sobieskiego.

bEraLzct

Uroczystości w Radomiu rozpoczęły się już w piątek - zorganizowanym przez młodzież Marszem Wolności "Dla ojczyzny". W kolejnych dniach odbędzie się m.in. radomski Bieg Niepodległości i koncerty. Otwarta zostanie też wystawa poświęcona Romanowi Dmowskiemu.

Ulicami Białegostoku przejdą w niedzielę dwa marsze związane ze Świętem Niepodległości. Białostocki Marsz Niepodległości organizowany jest po raz trzeci przez społeczny komitet, w którego skład weszły m.in. Klub Więzionych Internowanych i Represjonowanych, NSZZ "Solidarność", Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży czy Patriotyczne Podlasie, miejscowy hufiec ZHP i NZS Białystok. Rozpocznie się on o godz. 17 przy pomniku marszałka Piłsudskiego, gdzie zaplanowano m.in. inscenizacje historyczne i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Potem jego uczestnicy przejdą na cmentarz wojskowy przy ul. 11 Listopada. Złożą tam wieńce i zapalą znicze.

Nieco wcześniej przy białostockim ratuszu rozpocznie się Marsz Niepodległej Polski, za którego organizacją stoi m.in. Narodowe Odrodzenie Polski. Nieco inną trasą jego uczestnicy także przejdą na cmentarz wojskowy. Jak piszą na ulotkach, chcą nie tylko upamiętnić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też "przypomnieć, że niepodległość ta została utracona na rzecz Brukseli".

W Szczecinie z okazji święta odbędą się dwa marsze. Pierwszy organizowany jest przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Odbędzie się w niedzielę 10 listopada, bo 11 listopada narodowcy chcą być w Warszawie.

bEraLzcu

Drugi marsz, który organizują lokalne struktury PiS, zaplanowano na poniedziałek. Tego dnia w mieście odbędą się oficjalne obchody organizowane przez urząd miasta.

Uroczystość obchodów 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się już w piątek w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. W obecności przedstawicieli państw - członków korpusu i zaproszonych gości wręczono odznaczenia państwowe i medale resortowe. (PAP)

mca/ rgr/ kpr/ pdo/ rop/ rof/ epr/ ilp/ bos/ jra/

bEraLzcO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)