Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Martens: Europa potrzebuje wspólnej polityki zagranicznej

0
Podziel się

(dochodzi więcej wypowiedzi W.Martensa)

bEgiHmKZ

(dochodzi więcej wypowiedzi W.Martensa)

29.4.Warszawa (PAP) - Musimy zrobić więcej, by zjednoczyć Europę na scenie ogólnoświatowej; oznacza to globalną, wspólną politykę zagraniczną - mówił w środę na kongresie Europejskiej Partii Ludowej (EPL) jej szef Wilfried Martens. "Naprawdę potrzebujemy Traktatu Lizbońskiego - przekonywał Martens.

Rozpoczynając przemówienie, Martens ogłosił: "dzisiaj rozpoczynamy naszą kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego".

bEgiHmLb

"Dzisiaj jesteśmy w kluczowym momencie dla historii Europy. Jest on kluczowy ze względu na światowy i głęboki kryzys gospodarczy. Jest kluczowy, ponieważ w tym roku obchodzimy dwudziestolecie upadku muru berlińskiego, co zresztą nie byłoby możliwe bez tego, co wydarzyło się dziewięć lat wcześniej tutaj w Polsce. Jest to moment kluczowy, ponieważ w kontekście tych dwóch faktów, dzisiaj rozpoczynamy naszą kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego" - mówił Martens.

"Jeśli wygramy te wybory, Europa będzie miała lepsze perspektywy, by wyjść z kryzysu" - podkreślił.

Szef EPL omówił też pozostałe priorytety europejskich chadeków: stworzenie bardziej bezpiecznej Europy poprzez m.in. skuteczniejszą niż dotychczas walkę z globalnym terroryzmem i nielegalną imigracją; walkę ze zmianami klimatu poprzez lepsze badania naukowe i rozwój, a także zabezpieczenie "przystępnych cenowo dostaw żywności najwyższej jakości".

Martens zwrócił również uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy emerytalnej, zapewnienie lepszej edukacji oraz prowadzenie polityki przyjaznej rodzinie. "To co dobre dla rodziny, jest także dobre dla społeczeństwa" - przekonywał szef EPL.

bEgiHmLh

Odnosząc się do kryzysu, Martens podkreślił, że przyszłość Europy należy do odpowiedzialnej, społecznej gospodarki rynkowej. "Naszym zdaniem, gospodarka musi służyć ludziom, nie na odwrót" - mówił lider EPL.

Skrytykował przy tym europejskich socjalistów za to, że w obecnej kampanii wyborczej przyjęli model społecznej gospodarki rynkowej jako swój własny model przyszłości. Jak podkreślił, model ten został tymczasem wypracowany w latach 40-tych i 50-tych przez niemiecki, chadecki rząd Ludwiga Erharda.

Martens nawiązał też do sytuacji politycznej w Polsce. Jak ocenił, rząd Jarosława Kaczyńskiego był "jak się wydawało, trudnym partnerem w Europie". "Premier (Donald Tusk)
reprezentuje nową Polskę, która koncentruje się na wartościach cywilizacji Zachodu" - podkreślił szef EPL.

Drogi Donaldzie - zwrócił się do Tuska - opierając się na tych ideałach, udało ci się przekonać młode pokolenia twoich rodaków. "Jesteś naszą wielką nadzieją na prawdziwie europejską Polskę" - powiedział Martens.(PAP)

bEgiHmLi

mkr/ par/ bk/

bEgiHmLC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)