Notowania

wizerunek
24.03.2009 20:41

Martin Ehl: wizerunek Czech w UE ucierpi

Po upadku rządu Mirka Topolanka wizerunek Czech w Unii Europejskiej ucierpi - powiedział PAP szef działu zagranicznego gazety "Hospodarzske Noviny" Martin Ehl. "Jesteśmy zdziwieni tym, co zrobili nasi politycy" - dodał.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Po upadku rządu Mirka Topolanka wizerunek Czech w Unii Europejskiej ucierpi - powiedział PAP szef działu zagranicznego gazety "Hospodarzske Noviny" Martin Ehl. "Jesteśmy zdziwieni tym, co zrobili nasi politycy" - dodał. *

"Pierwsza kwestia jest techniczna: kiedy rząd zostanie odwołany? Druga to pytanie, jak to będzie z prezydencją unijną" - zaznaczył Ehl.

Według niego opozycja chce, aby rząd dotrwał do końca prezydencji, czyli do czerwca, a następnie ustalono by termin wcześniejszych wyborów.

Jak zaznaczył, przywódca opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej, były premier Jirzi Paroubek, który był inicjatorem głosowania nad wotum nieufności, proponuje, aby wybory odbyły się między wrześniem a listopadem albo wiosną przyszłego roku.

"Topolanek chce, aby wybory były jak najwcześniej najlepiej latem, ale z powodu prezydencji byłoby to skomplikowane" - relacjonował Ehl.

Przypomniał, że teraz rząd musi porozumieć się z prezydentem, który może nominować nowego premiera. Prawdopodobnie może nominować kogoś innego z największej partii, którą jest ODS (Obywatelska Partia Demokratyczna), ale nie Topolanka.

"Wszystkie możliwości, które daje konstytucja i które przewidują ustawy, są otwarte. Jeszcze przed dwiema godzinami myśleliśmy, że to będą jeden albo dwa głosy na korzyść premiera. Teraz nie wiemy, co będzie. Scenariusz opozycji jest taki, że obecny rząd dotrwa do końca prezydencji, a potem wcześniejsze wybory" - mówił.

Nawiązując do zdziwienia tym, co zrobili czescy politycy, Ehl przywołał ocenę prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, który uznał, że Czesi są nieodpowiedzialni. "Nie jesteśmy szczęśliwi. Wizerunek Czech ucierpi" - powiedział. (PAP)

keb/ kar/ bk/

Tagi: wizerunek, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz