Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marynarka Wojenna: nie możemy komentować tajnego raportu

0
Podziel się:

Marynarka Wojenna nie komentuje poufnego raportu o
stanie wyposażenia technicznego MW, o którym napisała "Gazeta
Wyborcza".

Marynarka Wojenna nie komentuje poufnego raportu o stanie wyposażenia technicznego MW, o którym napisała "Gazeta Wyborcza".

Jak powiedział rzecznik prasowy dowódcy MW, kmdr por. Bartosz Zajda, nie można komentować raportu, który był opatrzony klauzulą tajności. "Obowiązują nas przepisy o ochronie informacji niejawnych, nie możemy ich łamać" - wyjaśnił Zajda i dodał, że jest to oficjalne stanowisko MW.

"Gazeta Wyborcza" napisała o poufnym raporcie, przygotowanym przez Marynarkę na zlecenie sejmowej komisji obrony narodowej. Z dokumentu ma wynikać, że w 2015 r. polska flota praktycznie przestanie istnieć.

Według przedstawionych danych Polska dysponuje 41 jednostkami bojowymi, ale tylko 11 z nich ma charakter uderzeniowy. Od 20 lat nasza flota nie otrzymała żadnej nowej jednostki. A służą w niej okręty, które powstały w połowie lat 60. Raport stwierdza, że po 2015 r. Marynarka musi wycofać dwie fregaty, cztery okręty podwodne i dwa mniejsze okręty rakietowe. "Doprowadzi to do utraty zdolności bojowej" - napisała "GW".

Według szacunków Marynarki do 2018 r. (w wariancie "oszczędnościowym"), aby zachować zdolność działania, trzeba kupić co najmniej trzy korwety, trzy stawiacze min, dwa okręty podwodne i co najmniej 11 śmigłowców bojowych i ratowniczych; to razem ma kosztować minimum 8 mld zł - czytamy w dzienniku.

Przewodniczący sejmowej komisji obrony, Janusz Zemke przyznał, że raport jest zatrważający. "Po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, w której jeden z rodzajów sił zbrojnych może przestać istnieć. Paradoksem sytuacji jest, że według sztabowców NATO właśnie Polska ma być krajem odpowiedzialnym w Sojuszu za sytuację na Morzu Bałtyckim, bo Niemcy i Dania koncentrują swoje floty na Morzu Północnym" - powiedział "Gazecie" Zemke. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)