Notowania

wojna w libii
29.08.2011 06:26

Masakry w Libii. Władze powstańcze zakazują znęcania się nad jeńcami

- Odwet na pojmanych jest niedozwolony - głosi wiadomość SMS od władz powstańczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

[aktualizacja 10:12]

Muammar Kadafi, którego nie widziano publicznie od czasu, gdy przed tygodniem powstańcy zajęli Trypolis, wciąż stanowi zagrożenie dla Libii i dla świata - ostrzegł przewodniczący Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Dżalil.

_ - Apeluję do NATO i jego sojuszników o dalszą ochronę przed tym tyranem _ - powiedział Dżalil w Dausze na spotkaniu ministrów obrony krajów, popierających powstanie przeciwko reżimowi Kadafiego.

Narodowa Rada Libijska przyznała, że nie ma żadnych informacji o miejscu pobytu Kadafiego. Za pojmanie lub zabicie dyktatora powstańcza rada obiecała amnestię, a grupa libijskich biznesmenów - nagrodę w wysokości 1,7 mln dolarów

Narodowa Rada Libijska zaapelowała także do Libijczyków, by nie maltretowali schwytanych zwolenników Kadafiego, po tym jak media doniosły o ciałach mężczyzn, prawdopodobnie sympatyków reżimu, których znaleziono martwych ze związanymi rękoma.

Korespondent agencji Reuters, który w zeszłym tygodniu odwiedził obóz wojskowy w Trypolisie, znalazł ciała 30 mężczyzn, z licznymi ranami postrzałowymi. Co najmniej dwóch z nich miało ręce związane za plecami, co sugeruje, że dokonano na nich egzekucji - pisze Reuters.

Z kolei Associated Press donosi m.in. o kilku przypadkach znęcania się nad domniemanymi najemnikami Kadafiego z terenów subsaharyjskich.

Narodowa Rada Libijska rozesłała wiadomości SMS na telefony komórkowe abonentów, w których domaga się, by z szacunkiem traktowali pojmanych._ - Odwet na pojmanych jest niedozwolony _ - głosi wiadomość od władz powstańczych. NRL prosi też o zgłaszanie przypadków _ ataków odwetowych dokonywanych na więźniach, krzywdzenia więźniów fizycznie i psychicznie _.

Brutalne akty przemocy w Libii. Zobacz reportaż Channel4News (ang.):

Z kolei Human Rights Watch donosi, że wycofujące się z Trypolisu siły lojalne wobec Kadafiego zabiły wielu cywilów i jeńców.

W jednej z relacji członkowie sił rządowych rozniecili ogień i rzucili granaty w hangar, w którym przetrzymywali grupę ponad 120 cywilów - powiedział jeden z ocalałych Mabruk Abdullah. Znaleziono tam około 50 zwęglonych ciał.

HRW twierdzi ponadto, że ma dowody, iż żołnierze Kadafiego zabiły co najmniej 17 jeńców w prowizorycznym więzieniu. Lekarz, który dokonał oględzin zwłok, stwierdził, że połowę z nich zabito strzałem w tył głowy, a otarcia na kostkach i nadgarstkach sugerują, że byli związani.

Według HRW siły rządowe dokonywały też losowych zabójstw cywilów. Organizacja podała tu przykład dwóch ratowników medycznych, wyciągniętych z karetki przez żołnierzy i zabitych.

Władze powstańczą starają się identyfikować znajdowane na ulicach ciała. Jeśli jest to niemożliwe, wykonuje się zdjęcie zabitego w celu późniejszego ustalenia tożsamości.

Abdelbaset al-Megrahi, Libijczyk skazany za zamach nad Lockerbie, został odnaleziony w Trypolisie. Chory na nowotwór mężczyzna znajduje się w śpiączce i jest bliski śmierci - podała stacja CNN.

W materiale CNN widać, jak nieprzytomny Megrahi leży w łóżku, a przez maskę podawany jest mu tlen. Otacza go rodzina. Jak dowiedział się reporter, chorym na raka Megrahim nie opiekuje się lekarz. Bliscy podkreślają, że mężczyzna jest bliski śmierci i od czasu do czasu zapada w śpiączkę._ - Przestał przyjmować pokarmy _ - dodał syn Megrahiego.

Wcześniej tego dnia powstańcza Narodowa Rada Libijska poinformowała, że nie wyda Libijczyka, czego domagają się władze brytyjskie i politycy amerykańscy.

Przed kilkoma dniami władze Szkocji przyznały, że straciły kontakt z Megrahim w chaosie towarzyszącym powstańczej ofensywie przeciwko siłom Muammara Kadafiego.

Zobacz reportaż CNN o stanie zdrowia organizatora zamachu nad Lockerbie (ang.):

Abdelbaset al-Megrahi został osądzony i skazany na co najmniej 27 lat więzienia w 2001 roku za zamach bombowy na samolot linii PanAm nad Lockerbie w roku 1988. Zginęło 270 osób, głównie Amerykanów. Był to najkrwawszy akt terroru w Wielkiej Brytanii.

W 2008 roku u Megrahiego zdiagnozowano raka prostaty. 20 sierpnia 2009 roku, na podstawie opinii lekarskiej, zgodnie z którą pozostało mu zaledwie kilka miesięcy życia, mężczyzna został zwolniony i powrócił do Libii.

USA były oburzone zwolnieniem Libijczyka, podobnie jak rodziny wielu ofiar. Podejrzewały one, że prawdziwym motywem uwolnienia przestępcy była chęć poprawy stosunków z bogatą w ropę naftową Libią.

Czytaj więcej o sytuacji w Libii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t135301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/otwarto;wiezienia;kaddafiego;brakuje;50;tys;osob,197,0,898757.html) Brakuje 50 tys. osób. Zostały zamordowane? Liczbę ludzi aresztowanych w ostatnich miesiącach przez reżim szacuje się na 57-60 tysięcy osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t154969.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/powstancy;u;bram;syrty;chwieje;sie;ostatni;bastion;kaddafiego,149,0,898709.html) Chwieje się ostatni bastion Kaddafiego Trwają negocjacje z przywódcami plemiennymi na temat pokojowego poddania się miasta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t80882.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;sie;lamie;jest;gotow;do;rozmow,80,0,898640.html) Kaddafi się łamie? Jest gotów do rozmów Syn dyktatora potwierdził chęć wstrzymania walk. Narodowa Rada Libijska odmawia negocjacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t155042.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wywoza;ciala;ciezarowkami;nie;ma;czasu;na;identyfikacje,8,0,898568.html) W Trypolisie wywożą ciała ciężarówkami Mieszkańcom Trypolisu grozi katastrofa humanitarna.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz